8.5 C
İstanbul
10 Ağustos ,Salı, 2021
Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet Haberler1 liraya "çiğ köfte dürüm" yerken tekrar düşünün

1 liraya “çiğ köfte dürüm” yerken tekrar düşünün

Son dönemin trendlerinden çiğ köftecilik sektörü büyüdükçe sağlığı ilgilendiren endişeler de artmaya başladı.


Çoğunluğu merdiven altı üretim olan bu müesseselerin ne kadar sağlıklı üretim yaptığını araştırdık. 1 TL’ye çiğköfte dürüm olur mu? sorusuna cevap aradık. Uzmanlara göre piyasada mantar gibi çoğalan çiğköftecilerin çoğu zehir saçıyor.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nin piyasadan aldıkları numunelerin içinde akla hayale gelmez birçok ürün ile karşılaştıkları belirtiliyor.Uzmanlara  göre “Potasyum sorbat, sodyum benzoat gibi maddeler yüksek oranda katılıyor. Bu maddeler de ürünün ömrünü 1 aya kadar uzatıyor. Vatandaşa kansere davetiye çıkarıyor”

 

DOMUZ KILINDAN LAVAŞ

Lavaşta yapılan hileler de akala hayale gelecek cinsten değil .”Lavaşta kullanılan ‘E920 kodlu Sistein’ hamurun elastikiyetini artırıyor. Sistein, hayvanların kılından yapılıyor. En fazla domuz kılı tercih ediliyor”

Sağlığımızı ilgilendiren ve özellikle çocukların severek yediği bu besini tüketirken dikkatli olmak da fayda var.İnsan sağlığına değer veren işletmecileri tenzih ederek,güvendiğiniz yerlerden üretim şeklini sorarak almak bir önlem olabilir.

Selamcılar Grup
- Advertisment -