8.5 C
İstanbul
12 Ağustos ,Perşembe, 2021
Ana SayfaArnavutköy'den Haberler3.Havalimanı Temel Atma tören saati değiştirildi

3.Havalimanı Temel Atma tören saati değiştirildi

7 Haziran Cumartesi günü saat 14:00’de Başbakan  Tayyip Erdoğan’ın katılımı gerçekleştirleceği duyurulan 3.Havalimanı temel atma programında bir değişiklik yapıldı.

 

Buna göre saat 14:00 de başlaması planlanan tören saat 16:00 da başlatılacak.

Yaklaşık 79 milyon metrekarelik alana kurulacak havalimanının 2018’de tamamlanması hedefleniyor.
 
 
İSMİNİ BAŞBAKAN AÇIKLAYACAK
 
Havalimanının isminin Başbakan Erdoğan tarafından yarın yapılacak törende açıklanması bekleniyor. İnşaat çalışmalarının 24 saat esasına göre yapılacağı yeni havalimanının ismi şimdilik İstanbul Grand Airport (Büyük Havaalanı) olarak geçiyor.
 
Ancak edinilen bilgilere göre havalimanına verilecek ismin Türkiye tarihinin önemli pilotu olarak yer alan Vecihi Hürkuş veya Mevlana olacağı belirtiliyor. 

657 bin ağaç kesilecek


Alandaki toplam ağaç adedi 2 milyon 513 bin 341. Kesilmesi zaruri ağaç miktarı 657 bin 950 adettir. Alandaki 1 milyon 855 bin 391 ağaç ise taşınabilecek durumdadır. Faaliyet alanında rastlanan ağaç türleri, maritima çamı, fıstıkçamı, kızılçam, karaçam, meşe, gürgen, dışbudak, ıhlamur, akçaağaç ve sedirdir.

 

Kuşlara geniş önlemler
Hava araçlarına kuş çarpmasına yönelik alandaki risklerin de değerlendirildiği raporda, alandaki kuş hareketliliğini azaltmak için, yiyecek içecek kaynaklarının ortadan kaldırılması, tarımsal faaliyetlerden kaçınılması ve meyve veren ağaçların yetiştirilmemesi gibi önerilerde bulunuldu.  Bir bölümü maden sahası olan alandaki heyelan riskiyle ilgili de şu ifadeler var: “Proje alanı sınırları içerisinde ve alanın güney batısında yer alan hafriyat döküm alanı ve çevresinde toprak kayması ve heyelan hareketleri görülmektedir.”

Selamcılar Grup
- Advertisment -