3.Havalimanı’nda son durum ne?

Arnavutköy’e yapılacka olan 3. Havalimanı inşaası ile ilgili İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurma kararı vermesinin ardından DHMİ’den açıklama geldi.


Cengiz-Limak-Kolin konsorsiyumu tarafından Arnavutköy’de yapılan 3. Havalimanı inşaası İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği karar ile durduruldu. Birgün gazetesinde yer alan habere göre; meslek odalarının ve demokratik kitle örgütlerinin açtığı davaları görmezden gelen ve yetkisizlik kararlarıyla Danıştay’a sevk eden yerel mahkemeler, halkın açtığı davada ise projenin ÇED Olumlu kararının yürütmesini durdurma kararı verdi

Bunun ardından henüz Hükümet bir açıklamaz yapmazken Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü bir açıklma yayınladı.

DHMİ’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İstanbul’a inşa edilecek 3. Havalimanının ÇED olumlu raporu yürütmesinin geçici olarak durdurulmasına ilişkin yerel mahkemece verilen kararın, yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığını; proje ile ilgili süreçlerin planlandığı şekilde devam ettiğini bildirdi.

DHMİ’den yapılan açıklamada, bazı yayın organlarında İstanbul Yeni Havalimanı inşaatının (projesinin) durdurulduğu şeklinde haberlerin yer alması üzerine açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.

GEÇİCİ OLDUĞUNUN ALTI ÇİZİLDİ

Söz konusu mahkeme kararının, havalimanı ÇED olumlu kararının yürütülmesinin geçici olarak durdurulmasıyla ilgili olduğunun altı çizilen açıklamada, bu konuda gerekli hukuki işlemlerin konunun tarafı olan Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

YAPILAN İŞ VE İŞLEMLER DURDURULMADI

Mahkeme kararının 3 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Yeni Havalimanı ihalesi neticesinde imzalanan sözleşme doğrultusunda yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, proje ile ilgili süreçlerin planlandığı şekilde devam ettiği bildirildi

BASIN

1 YORUM

  1. saygı deyer arnavut köylüler her kesın haberi olsun ben cevat kubat olarak orda bulunmadığım halde benım ismim yazılmış ve basınla paylaşılmıştır ben partimın bir neferi olarak partimin yanındayim partimle her hangi bir sorunum olmadığı gibi bana verilen görevi kendime bir borc olarak kabul edip miletimin hizmetindeyim
    bu tarz haberlere ihtibar etmeyin
    saygılarımla
    cevat kubat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı yazın