3. Köprü inşaatında çalışan işçiler şantiye yolunu kesti

İstanbul-Arnavutköy’e yapılan üçüncü boğaz köprüsü bağlantı yollarında çalışan işçiler ile iş makinelerinin sahipleri, paraları ödenmediği gerekçesiyle şantiye yollarını kapatarak çalışmaları durdurdu, polis şantiyede güvenlik önlemi aldı

Eski Edirne Asfaltı bölgesinden geçen üçüncü köprü bağlantı yolunda çalışan işçiler, paraları ödenmediği gerekçesiyle, iş makineleri ve kamyonlarıyla toprak yığarak, şantiye yolunu kapattı.

‘Para ödemedikleri gibi sigortamızı da kestiler’

Paraları ödenmediği takdirde yolu açmayacaklarını belirten işçiler “Üçüncü köprü inşaatı bağlantı yolu şantiyesinde çalışıyoruz. Burada 100′ün üzerinde işçi vardı. Para vermeye vermeye burada kimse kalmadı. 4-5 aydır paralarımız ödenmiyor. Bize hep, ‘Bugün git, yarın gel’ deniliyor. Bizi dolandırıyorlar. Ödeme yapmadıkları için araçlarımız da yatıyor. Çalıştırmaya çalıştırmaya araçlar çürüdü. Burada para alamayınca, oradan buradan borçlanıyoruz. Başka işe de gidemiyoruz. Para ödemedikleri gibi sigortamızı da kestiler” dedi.

‘Taşeron firma ödemezse biz öderiz’

Çalışmadan bekleyen işçiler ana firma olan İCA’nın güvence verdiğini taşeron firmanın paralarını ödememesi halinde kendilerinin ödeyeceğini vaadettiklerini belirtti. Ancak taşeron firma ile ana yüklenici firma arasında anlaşmazlık çıkması sonucu ödeme yapılamıyor. Hafriyat işini alan taşeron firmanın hiçbir araç gereci olmadığını ifade eden işçiler “Bir kazması olmayan adama milyon metre hafriyat vermişler” dedi.

‘Birine selam vermiş işi almış’

İşçiler hiçbir araç gereci olmayan firmanın ihaleyi almış olmasına tepki göstererek “Adamlar gelmiş, birine selam vermişler, iş almışlar. Ama bakıyorsun, işi yapan bizleriz. Ama parayı alamayan da bizleriz. Bizim sırtımızdan para kazanıyorlar” dedi. Üçüncü köprü yolları inşaatında çalışan diğer şantiyelerdeki işçilerinde paralarını alamadığını aktaran işçilerin toplamda bir milyon alacakları var.

‘Ödeme yapacağız’

Hafriyat işini alan taşeron firma İDB’nin yetkilisi Bayram İşbilir ise işçilere ödeme yapmadıklarını doğrulayarak, “Ödemeyi yapamadık. Çünkü mevcut önümüzde bir işimiz var. Proje, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından durduruldu. Şimdi önümüz açıldı. Dolguyu yapıp ödemelerimizi yapacağız. Yani bir projeden para gelecekti, gelmediği için de ödeme yapamadık” diye konuştu.(haberdemi.com)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı yazın