8.5 C
İstanbul
19 Ekim ,Pazartesi, 2020
Ana Sayfa Arnavutköy'den Haberler 6. Arnavutköy Yağlı Güreşleri yapıldı

6. Arnavutköy Yağlı Güreşleri yapıldı

Arnavutköy Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Geleneksel Yağlı Güreş müsabakaları Arnavutköy’de yapıldı.

Arnavutköy Belediyesi tarafından organize edilen ,Geleneksel 6 Arnavutköy Belediyesi Yağlı Güreş Şampiyonası’nda 300 pehlivan kıran kırana mücadele etti. Her sene binlerce güreş severi bir araya getiren Arnavutköy Belediyesi Yağlı Güreşleri, bu sene de çekişmeli güreşlere sahne oldu.

Güreş severler, cazgırlar ve mehteran eşliğinde Hacımaşlı Mahallesi’ndeki ermeydanına yürüdü. Bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı ve ardından yapılan dualar ile birlikte minik güreşçiler er meydanına çıkarak birincilik için kıyasıya yarıştılar.

Atasporu güreşe ilgi büyüktü. Hacımaşlı mahallesindeki ermeydanını dolduran yüzlerce güreş sever, pehlivanlara alkış ve tezahüratlarıyla destek vermeyi de ihmal etmedi. Güreşlerin yapıldığı esnada ise izlemeye gelen vatandaşlara yemek ikram edildi.

Geleneksel Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı alana Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim, Arnavutköy Güreş Ağası Selçuk Öztürk ile birlikte ilçede görev alan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saatler süren başpehlivanların kıyasıya mücadeleleri izleyenlerden büyük beğeni topladı.

“Ata sporumuzu daha güçlü hale getirmek için çalışıyoruz”

Geleneksel Arnavutköy Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı alanda açıklamalarda bulunan Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, “Her sene kaliteyi artırarak organizasyonumuzu güçlendiriyoruz. Bu yıl neredeyse Kırkpınar’da ki başpehlivanların tamamı buraya katıldı. Tabi ki başpehlivanlık kazanan ve isim yapmış pehlivanlarımızla beraber çok güzel güreşler er meydanında yapılıyor. Birazdan başpehlivan güreşlerimiz başlayacak. Amacımız yağlı güreşlerin çok sevildiği bu bölgede güreşseverlerimizi iyi müsabakalarla baş başa bırakmak istiyoruz. Ata sporumuzu daha güçlü hale getirmek istiyoruz” dedi.

“Ata sporumuzun ölmemesi için biz ağaların ve belediyelerin çalışma yapması gerekiyor”

Bu yıl 4’üncü defa Arnavutköy Güreş Ağalığı yapan Selçuk Öztürk, “Bu yıl 4’üncü defa ağalık yapacağım, inşallah 5’inciyi de almayı düşünüyorum. Biz ailemizle birlikte bu işe gönül verdik, ben uzun süreler bu işi yapmak istiyorum. Çocuklarımıza ve akrabalarımıza güreşi sevdirdim. Zamanla ağırlığını yitiren güreşleri bizler ağalar olarak, belediyeler olarak bu işin bitmemesi için çalışmalıyız. Bu güreşlerin bitmemesi için çevremizde yapılan güreşlere katılıyoruz. İnşallah bundan sonra belediyelerimiz bu ata sporumuzun kaybolmaması için bir adım daha atacaklardır” diye konuştu.

“Ölürsem bu kemeri benim tabutum üzerinde taşısınlar”

Arnavutköy Belediyesi Geleneksel Arnavutköy Yağlı Güreşlerinde görev alan Kırkpınar Başcazgırı Şükrü Kocabaş’a, 54 yıllık görevinden dolayı altın kemer takdim etti. Güreşlerin devam ettiği sırada yapılan törende başcazgırın altın kemerini Arnavutköy Güreş Ağası Selçuk Öztürk taktı.

Altın kemeri taktıktan sonra açıklamalarda bulunan Kırkpınar Başcazgırı Şükrü Kocabaş, “Tarihi Kırkpınar’da bu sene 54’üncü yılımda görev alıyorum. Yani yarım asırdır Kırkpınar Başcazgırıyım. Daha önce 26 Ağustos’ta bir belediye başkanımız diğer arkadaşımıza böyle bir etkinlik yapmış. Bugün de burada benim için böyle bir kemer yapılmış ve bana takdim edildi. Bende bunları torunlarıma vereceğim, eğer olurda ölürsem, mezara giderken kemerimi tabutum üzerine koysunlar. Ben bu mesleği çok seviyorum” şeklinde konuştu.

Pehlivanlardan Er Meydanına Ay-Yıldızlı Giriş

Başpehlivanlık için şampiyonluk mücadelesi verecek olan Pehlivanlar, ellerinde Türk bayraklarıyla güreş alanda seyircileri selamladı girdi. Vatandaşlar tarafından ayakta alkışlanan Pehlivanlar, mehteran eşliğinde Türk bayraklarını dalgalandırarak, izleyenlere selam verdiler ve coşku dolu anlar yaşandı. Ardından Pehlivanlar şampiyonluk mücadelesi için yağlandılar ve tekrardan er meydanına çıktılar.

Ünlü Güreşçiler Er Meydanında Kıyasıya Mücadele Etti

Recep Kara, Orhan Okulu, Abdullah Güngör, Mehmet Yeşil Yeşil, Fatih Atlı, Şaban Yılmaz gibi isimlerde şampiyonluk için mücadele veren güreşçiler arasındaydı. Finale ise Fatih Atlı ve Ali Gürbüz rakiplerini yenerek, isimlerini yazdırdılar.

Arnavutköy Yağlı Güreşlerinde Şampiyon Ali Gürbüz Oldu

Final karşılaşması ise adeta nefes kesti. Yaklaşık yarım saat süren mücadelenin ardından Ali Gürbüz, Fatih Atlı’yı finalde yenerek, başpehlivan oldu. Şampiyon Başpehlivan Ali Gürbüz’e kupa ve ödülü, Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ve Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı tarafından verildi. Ali Gürbüz Arnavutköy Belediyesi Geleneksel 6. Yağlı Güreşleri Başpehlivanı olurken yaptığı açıklamada, “Bize burada takdim edilen altın kemerin manevi değeri çok büyük ” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı yazın

İtfaiyeden kombiye sıkışan yavru kediyi kurtarma operasyonu

Arnavutköy'de bir dairenin doğalgaz kombisinin içine giren ve orada sıkışan yavru sokak kedisi, itfaiyenin uğraşları sonucu kurtarıldı. Arnavutköy Merkez Mahallesi Nurçin Sokak üzerinde bulunan bir...

Hes kodu olmayan öğrenciler okula alınmayacak

Yüz Yüze Eğitimde Öğrenciler HES Kodu Olmadan Okula Alınmayacak. Milli Eğitim Bakanı bu konuda bugün yaptığı açıklamada "Öğrencilerden HES kodu istiyoruz" dedi. Seyahat esnasında kullanılan...

Arnavutköy’de ters şeritte giderken motosiklete böyle çarptı

Arnavutköy İslambey Mahallesi Yıldırım Bayezit Caddesi üzerinde ters yönden gelen otomobil, çarptığı motorcuyu metrelerce yerde sürükledi. Dün meydana gelen ve güvenlik kamerasına da yansıyan kazada,...

Arnavutköy yolunda İett otobüsünde çıkan yangın endişe...

İstanbul-Arnavutköy İlçesi istikametinde bir İett otobüsünde çıkan yangın endişe yarattı. Yoldan geçenlerin cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde otobüsün arkasından dumanların yükseldiği görülüyor. Yolcuların otobüsten indirilmesinin...

Arnavutköy’de cinayet: Evine gelen saldırgan kurşun yağmuruna...

Arnavutköy'de bir kişi eşini ve eşinin arkadaşı olduğunu iddia ettiği kişiyi silahla öldürdü. Alınan bilgiye göre, Ersin Yılmaz ilçedeki ormanlık alanda kendisini aldattığını iddia ettiği...