Açlık sınırı 1121 TL olarak açıklandı

Memur Sen’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasına göre, mart ayında açlık sınırı 1121 TL, yoksulluk sınırı ise 3 bin 333 TL oldu.

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yaptırılan açlık-yoksulluk araştırmasında, Türkiye’de dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1121 TL, yoksulluk sınırı ise 3 bin 333 TL olarak belirlendi. Memur-Sen’in açıklamasına göre, mart ayında şubat ayına göre temel harcamalardan barınma, sağlık, ulaşım ve giyimde artış yaşandı.

ULAŞIM MADDE FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Memur-Sen’in araştırmasına göre mart ayında şubat ayına göre aydınlanma madde fiyatında bir değişim olmaz iken barınma madde fiyatlarında ortalama 0.34’lük bir artış oldu. Mart ayında şubat ayına göre sağlık madde fiyatlarında da ortalama yüzde 1.20’lik bir artış gerçekleşmiş durumda. Ulaşım madde fiyatlarındaki artış ise yüzde 0.01 düzeyinde gerçekleşti. Ulaşım madde fiyatlarında şubat ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 1.58 artışla uçak ücreti, yüzde 1.40 artışla bisiklet ve yüzde 1.18’lik artışla araba ile ilgili temizlik ve bakım ürünleri fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 2.49 LPG ve yüzde 2.33 azalış araba kiralama ücreti fiyatlarında olduğu tespit edildi.

GİYİM MADDE FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Mart ayında şubat ayına göre giyim madde fiyatlarında ise ortalama yüzde 0.84’lük bir artış oldu. Giyim madde fiyatlarında ocak ayına göre en göze çarpan düşüşler, yüzde 6.76 azalışla kaban (kadın), yüzde 5.71 azalışla kaban (erkek), yüzde 5.01 azalışla kazak (erkek) ve yüzde 4.98 azalışla bot (kadın) ürünlerinin fiyatında yaşandı.

ISINMA MADDE FİYATLARINDA AZALIŞ YAŞANDI

Mart ayında şubat ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0.36’lık bir azalış olarak gözlendi. Isınma madde fiyatlarında şubat ayına göre en göze çarpan değişim, yüzde 1.37 azalışla tüp ücreti oldu. Araştırmaya göre kömür madde fiyatında ise yüzde 0.17’lik düşüş gözlendi.

HABERLEŞME MADDE FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

Mart ayında şubat ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ise ortalama değişim yüzde 0.85’lik bir artış olarak yansıdı. Temizlik madde fiyatlarında yüzde 0.63’lük bir artış gözlendi. Eğitim-kültür madde fiyatlarında da yüzde 0.55’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında şubat ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 5.06 artışla yurt dışı kültür amaçlı turlarda gözlendi. Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 1.20’lik bir artış yaşandı.

haberdemi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı yazın