Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavutköy Belediyesi'ne ‘Sahte diplomayla işe aldılar’ iddiası

Arnavutköy Belediyesi’ne ‘Sahte diplomayla işe aldılar’ iddiası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Arnavutköy Belediyesi’nde çalışan 2 kişi hakkında resmi belgede sahtecilik suçundan kamu davası açtı.

Suçlamanın içeriğinde, belediye çalışanı iki kişinin sahte diploma hazırlama organizasyonu yaptığı ve bir kişinin de sahte lise diploması ile işe girmeyi amaçladığı belirtildi. Kendisine sahte diploma hazırlatan bir kişi hakkında da sahtecilik suçundan soruşturma açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamede olay şöyle anlatıldı: Yüksek T. isimli şahıs Arnavutköy Belediyesi’nde işe girebilmek için, belediyede zabıta memuru olan Kadir K.’den sahte lise diploması hazırlamasını istedi. Sahte diplomayı veren Kadir K. de, Arnavutköy Belediyesi’nde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Ferhat Y.’den diplomayı hazırlamak için yardım istedi. Yardımı istenen Ferhat Y. sahte diplomayı hazırlamak için 2 bin lira ve kimlik fotokopisi aldı ve sahte diplomayı teslim etti. Sahte diploma hazırlamakla suçlanan Ferhat Y. ve Kadir K. hakkındaki iddianameyi mahkeme kabul etti. Dava İstanbul 24’ncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde resmi belgede sahtecilik suçlamasıyla görülecek.

‘HÂLEN ÇALIŞAN VAR’

Sahte diploma skandalını Arnavutköy’de Belediye Meclisi’nde ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme getiren MHP’li Meclis Üyesi Avukat Muharrem Yaman, Arnavutköy Belediyesi’nde sahte diploma ile işe girenlerin AKP teşkilatlarında görev yapmış isimler olduğunu iddia etti. Yaman “Sahte diploma ile işe girdiğini bildiğimiz kişilerin işine son verildi. Ancak 2 devlet memuru ve 8 zabıta memuruyla birlikte toplam 30’a yakın belediye çalışanının daha diplomalarının sahte olduğu iddiası var. Arnavutköy Belediyesi’ne verdiğim soru önergesine de henüz bir yanıt alabilmiş değilim” dedi.

İDDİNAMEDEKİ SAVUNMALAR

Şüpheli Kadir K.’nin savunması iddianameye şöyle yansıdı: “Yüksel T.’nin abisi ile arkadaş olduklarını, Yüksel T.’ye iş bulduklarını ve kendisine lise diploması gerektiğini söylemeleri üzerine belediyede görev yaptığı için tanıdığı Ferhat Y.’ye durumu ilettiğini Ferhat Y.’ye, Yüksel T.’nin kimlik fotokopisi ile 2 bin TL verdiklerini, Ferhat Y.’nin de Yüksel T. adına düzenlenmiş lise diploması getirdiğini beyan etti. Ferhat Y. ise savunmasında Kadir K.’yi tanıdığını ancak Yüksel T.’yi tanımadığını söyleyerek bahsedilen suçla ilgilisi olmadığını ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.” (M. EROL -Aydınlık)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -