Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavutköy Devlet Hastanesi'nin durumu içler acısı

Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin durumu içler acısı

Arnavutköy Devlet Hastanesinin içler acısı durumu ‘Sağlıkta devrim yapıldı’ söylemi ile ne kadar örtüşüyor bilinmez ama bölge halkın canının burnunda olduğu bir gerçek.

 

Günlük ortalama 3 bin 600 hastanın çare aradığı Arnavutköy Devlet Hastanesi, bölge insanını illallah dedirtecek noktada. Hastanede görev yapan doktor sayısı sadece 68; ancak bu doktorlardan 18’i ilçe genelindeki diğer kilinkilerde görev yapıyor. Geriye kalan 50 doktorla hizmet vermeye çalışan Arnavutköy Devlet Hastanesi tam bir sağlık skandalı ile karşı karşıya.

 

Hastane yönetimi konuyla ilgili konuşmak istemezken hastaneye gelen hastaların geri çevrilmesi ve haftalar sonrasına randevu verilmesi ne kadar büyük bir sağlık rezaletinin yaşandığını gözler önüne seriyor. Tüm bunların dışında Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde görev yapan bir çok doktorun tayininin çıkması da bu sorunu ikiye katlamış durumda.

 

Hastanenin göğüs hastalıkları, dahiliye, acil, kadın doğum gibi önemli bölümlerinde doktor sorunu yaşanıyor.

 

Bir doktora günde 300 hasta

Arnavutköy Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi’nde görev yapan doktor sayısı 4; ikisi gece görev yaparken diğer ikisi gündüz nöbetçisi olarak hizmet veriyor. Acil Servis’e günlük gelen hasta sayısı ise 600. Yani doktor başına 300 hasta düşüyor.

 

Durum böyle olunca hastaların saatlerce kuyrukta beklemesi ve sağlık hizmeti almamaları da doğal hale geliyor. Bölge halkını adeta çileden çıkaran bu hal, çevre ilçelerden de hastaların gelmesi ile tam bir sağlık rezaletine dönüşüyor.

 

Randevu alamayanlar sıkıntılı 

Öte yandan, internet ve telefonla alınan randevuların bile 2-3 hafta sonrasına veriliyor olması başka bir sıkıntı yaratıyor. Bunun üzerine bölge halkı randevu almadan hastaneye gidiyor. Randevusuz gelen hastaların sağlık hizmeti almamaları ise öfkeye yol açıyor.

 

Arnavutköy Kaymakamı: Vatandaş memnun

Arnavutköy Devlet Hastanesi’ndeki bu durumu doğrudan vatandaşların ağzından duymak için gittiğimizde, hastane ziyaretinde bulunan Arnavutköy Kaymakamı S. Hürrem Aksoy’la karşılaştık ve olup bitenleri kendisine aktardık. Kaymakamın yanıtı oldukça şaşırtıcı oldu: Vatandaş halinden memnun…

 

Aksoy sözlerine şöyle devam etti; “Hastanemizde sağlık hizmeti alan vatandaşlarımız gayet memnun. Elbette ki hastanemizde doktor açığımız var, ancak bunu Sağlık Bakanlığı’nın çözmesi gerekir.”

Sorunun bakanlığıa iletilip iletilmesiyle ilgili sorumuza yanıt vermeyen Aksoy’a paralel bir çizgi izleyen Arnavutköy Devlet Hastanesi Başhekimi de randevu talebimizi cevapsız bıraktı.

 

arnavutkoyden.com/Salih Sütlan

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -