Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavutköy Kaymakamlığı Organik Tarım Çalışmaları

Arnavutköy Kaymakamlığı Organik Tarım Çalışmaları

Arnavutköy İlçesi’nde organik tarım için Arnavutköy Kaymakamı Hürrem AKSOY başkanlığında bir toplantı yapıldı.

Toplantıya İl Meclis Üyeleri,İl özel idare müdürlüğü,Tarım il müdürlüğü yetkilileri,Arnavutköy Ziraat Odaı Başkanı,köy ve bazı mahalle muhtarları da katıldı.Toplantı organik tarımın ilçede geliştirlmesi ve desteklenmesi için gerekli çalışmaların başlatılması ve tarımın geliştirilmesi için bir kooparatif kurulması gibi kararlar alınmasının ardından son buldu.

—————————————————————–

ORGANİK TARIM NEDİR?

Organik tarım, bitki nöbetleşmesi, yeşil gübre, kompost, biyolojik zararlı kontrolünü içeren ve toprak üretkenliğini sağlamak için mekanik işlemeye dayanan; sentetik gübre ve pestisit, hormon, hayvan yem katkıları ve genetiği değiştirilmiş organizmaların kullanımını reddeden veya sınırlayan tarım yöntemidir.

1990’dan beri,organik ürün pazarı hızlı bir artış göstermiş ve 2007 yılında 46 milyar dolara ulaşmıştır. Bu talep artışı, organik üretim yapılan tarım alanlarının artışına yol açmıştır. Yaklaşık 32.2 milyon hektarda organik üretim yapılmaktadır ve toplam tarım alanlarının %0.8’ini temsil etmektedir.Ayrıca, 2007 yılında doğadan toplanan organik ürünler 30 milyon hektardan hasat edilmektedir.

wikipedia.org

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -