8.5 C
İstanbul
13 Nisan ,Salı, 2021
Ana Sayfa Arnavutköy'den Haberler Arnavutköy Sosyal Güvenlik Merkezi Hizmet Binası Açıldı

Arnavutköy Sosyal Güvenlik Merkezi Hizmet Binası Açıldı

Arnavutköy Sosyal Güvenlik Merkezi hizmet binası törenle hizmete açıldı. Devlet hastanesinin yanında düzenlenen tören, saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumlarının doğumdan ölüme, hatta ölümden sonra da insanları, halkı ilgilendirdiğini söyledi. Açılışa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’de katıldı.

sgk-açılışı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2008′de yaptıkları sosyal güvenlik reformunu anlatarak, geçen 5 yıl içerisinde büyük değişimler yaşandığını, geçmiş yıllarda siyasetçilerin “oy devşirmek” için sosyal güvenlik sistemiyle çokça oynadıklarını, 1991′den sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu yüzden açık vermeye başladığını, bu açığın bugünlere kadar devam ettiğini, bu yüzden reform yaptıklarını anlattı.
Sağlık hizmeti verilmesi için esnaf, işçi ve memur arasındaki eşitsizliği giderdiklerini, emeklilik dilekçesi verildikten sonra emekli olabilmek için geçen uzun sürelyi, 25 güne kadar indirdiklerini ve bu süreyi 1 güne indirmeyi amaçladıklarını kaydeden Çelik, “Aldığımız önlemler, yaptığımız reformlarla bütün vatandaşalrımıza sağlık ve eczane kapılarını açtık. Alanları açmakla kalmadık birçok giderlerimiz de arttı. Fakat 5 yılın sonunda SGK’nın üzerinde artık açıklar bir yük olmaktan çıkıyor. Artık sosyal güvenliğin gelirleri ile giderleri arasında son derece pozitif bir seyir, kurum ve milletimizin lehine devam ediyor. 2013 yılının 7 aylık döneminde prim gelirlerimizin eski parayla bütçede ’62 katrilyon olacak’ demişiz. Gerçekleşen 66,2 katrilyon… 4 katrilyon daha fazla prim toplamışız bütçe rakamlarına rağmen. ‘Toplam gelirlerimiz 87,5 katrilyon olacak’ demişiz ama 94 katrilyon gerçekleşti. Burada da 6,5 katrilyonluk bir fazla oluştu. Alınan önlemler, yapılan reformlar neticesinde artık sosyal güvenlik açıklarından bahsedilmeyen bir döneme doğru hızlı bir şekilde yürüyoruz.”
Çelik, dünyada sosyal devlet anlayışının çatırdamaya başladığını ve gelişmiş ülkerlerin bile sosyal haklarla ilgili kısıtlamaya gittiğini ifade ederek, buna rağmen Türkiye’de, adil ve eşit hizmet konusunda sosyal devlet olarak elin uzatılması gereken bütün alanlara el uzatan bir hükümet ve Türkiye Cumhuriyeti olduğunu sözlerine ekledi.

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İnan ise, kurum olarak Türkiye genelinde 577 sosyal güvenlik merkezi açmayı hedeflediklerini, bugün burada 465′inci merkez müdürlüğünü açtıklarını belirterek, sosyal güvenlik reformu ile atılan adımları anlattı.
İnan, tüm dünyaya örnek olan reform sonucu yaptıkları süratli ve sonuç odaklı çalışmaların sonuçlarını almaya başladıklarını kaydederek, reformun devamında hizmet kalitesini geliştirerek daha iyiye götürmeyi hedeflediklerini söyledi.
Teknoloji kullanımına son derece önem verdiklerini ve teknolojiyi en üst düzeyde kullanan kamu kurumlarından olduklarını dile getiren İnan, “Bugün, bu açılıştan sonra İnsansız Sosyal Güvenlik Merkezi açılışını da gerçekleştireceğiz. Sosyal Güvenlik Merkezi açamadığımız noktalarda vatandaşlarımız insansız hizmet noktalarına başvuracak. Sistem, ALO 177 hattı üzerinden bir müşteri temsilcisinin arayanın karşısına çıkmasıyla, sadece nüfus cüzdanıyla birlikte sosyal güvenliğe ilişkin dosyasız işlermlerini bu noktalardan gerçekleştirebilecekler. Yakın bir tarihte mobil sosyal güvenlik merkezleriyle de vatandaşımızın hizmetinde olacağız” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Bakan Çelik, Arnavutköy Sosyal Güvenlik Merkezi hizmet binasının açılış kurdelasını kesti.

Çelik, açılış etkinliğine katılan SGK Başkanı İnan, İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürü Murat Göktaş, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ve Arnavutköy Kaymakamı Fikret Dayıoğlu ile beraber yeni hizmet binasını gezdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı yazın

Arnavutköy’de çöp kamyonu dehşeti: 18 yaşında genç...

İstanbul Arnavutköy İlçesi'nde sabah saatlerinde meydana gelen kazada 18 yaşında bir genç hayatını kaybetti. Arnavutköy İlçesi Yavuz Selim Mahallesi Nargül sokak üzerinde saat 10:30 civarında...

İstanbul’da vaka patlaması: En çok artış görülen...

İstanbul Aile Hekimleri Derneği, 4700 aile hekiminden aldığı veriler ile HES uygulamasındaki renk skalasını özel algoritmayla sayısal veriye döktü ve bazı bölgelerde Covid-19 röntgenini...

“YAŞA Kİ YAŞAT” Projesi öğrencilerde farkındalık oluşturmayı...

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı E-twinning Projesi kapsamında Arnavutköy İbrahim Özaydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Metehan Buyuran ve gönüllü okul öğrencileri, Okul...

Meteorolojiden İstanbul ve civarı için yoğun kar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul ve çevre illerde beklenen yoğun kar yağışı nedeni ile buzlanma, don olayları ile ulaşımda yaşanabilecek aksamalarla ilgili uyardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü...

İnşaat alanında çıkan yangın, yasağa rağmen vatandaşları...

Arnavutköy İlçesi Yunus Emre Mahallesi'nde yapımı devam eden bir spor tesisi inşaatında yangın meydana geldi. Yangını gören vatandaşlar ise sokağa çıkma yasağına rağmen yangını...