Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavutköy'de işsizler için protokol!

Arnavutköy’de işsizler için protokol!

Arnavutköyde işsizler için yeni bir ümit mi?
Arnavutköy’de işsizler için yeni bir ümit mi?

Arnavutköy’de Kaymakamlık, Belediye ve İşkur arasında imzalanan protokolle gençlere mesleki eğitim verilecek.

Arnavutköy Kaymakamlığı, Arnavutköy Belediyesi ve İşkur arasında, işsiz gençleri üretime kazandırmak amaçlı istihdam için Mesleki Eğitim Projesi’ni hayata geçirmek amacıyla bir protokol imzalandı. Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı ve İşkur İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun öncülüğünde, Arnavutköy’de bulunan iş adamları ile derneklere yönelik bir toplantı düzenlendi. Kaymakamlık binasında gerçekleşen toplantıda, istihdam edilecek iş gücü ve nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla mesleki eğitim projesi hakkında bilgi verdi.
Ödenek Verilecek
Konuya ilişkin bilgi veren Kaymakam Aksoy, “Ülkemizin temel sorunlarından birisi istihdam ve işsizliktir. Küresel krizin insanını da derinden etkilemeye devam etmesi, bu tür bir eğitim projesini ortaya koymamıza neden oldu” dedi.
Bölgede bulunan sanayici ve iş adamlarının istihdam edebilecekleri nitelikli elemana kavuşmaları için yeni bir proje uygulanacağını dikkat çeken Kaymakam Aksoy, “Bu projenin tarafları Kaymakamlık, Belediye, İşkur İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Hadımköy, Arnavutköy, Doğu ve Güneydoğu ile Haraççı Sanayici ve İşadamları Derneği olmuştur” açıklamasında bulundu. Projenin eğitim kısmını, İşadamlarının talepleri doğrultusunda kurslar açmak suretiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gerçekleştireceğine işaret eden Aksoy, “İşkur İl Müdürlüğü usta Öğrencilerin ücretlerin ücretlerinin, kursa katılan kursiyerlerin cep harçlıklarının verilmesini sağlayacak ve Meslek Hastalık Sigortası’nı karşılayacak. Projenin başarı ile uygulanması için, elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz. İş adamlarımız da bu protokol çerçevesinde kursları bitiren kursiyerlerin istihdamı ‘öncelikli’ olarak tercih edeceklerdir” şeklinde konuştu.
Başkan Baltacı; “İşsizlik sorunu işbirliği ve eğitim ile çözülür”
Eğitim ve istihdam arsında etkin bir ilişkinin kurulamamasının, işgücü piyasasında arz ve talep arasında uygunsuzluklara yol açtığına değinen Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı da “Bu durum, eş zamanlı olarak hem işsizliğe hem de ilgili sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli eleman temininde zorluklarla karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bu sorun; eğitim verenler ile istihdam eden sektör temsilcilerinin iş birliğinde talebe göre hazırlanacak eğitim programları uygulaması ile çözülebilir. Bu çalışama ile eğitim verenler, istihdam edenler ve istihdamı organize edenler bir araya getirilerek istihdama uygun eleman yetiştirilecek işverenlerimiz de istediği nitelikte elemana sahip olacaktır” ifadelerini kullandı.
Kimler yararlanacak?
Proje yükseköğretim, mesleki ve teknik öğretim okulu mezunları (iş yerlerinde, okul/kurumlarda işe uyum eğitimi), genel lise, ilköğretim okulu, ilkokulmezunları ve çeşitli nedenlerle işinden ayrılmış veya değiştirmek isteyen işsiz gençler de yer alabilecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -