Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavutköy'de kaçak içki operasyonunda "metil alkol" ele geçirildi

Arnavutköy’de kaçak içki operasyonunda “metil alkol” ele geçirildi

Arnavutköy’de sahte içki satışı ile ilgili polis tarafından yapılan bir operasyonda 245 litre metil alkol ele geçirildi. Konu ile ilgili 3 şahıs göz altında alındı.

Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Arnavutköy-İmrahor Mahallesi’nde bulunan bir adreste sahte içki imalatı yapıldığı yönünde alınan bir ihbarla harekete geçti. 13 Aralık günü yapılan operasyon sırasında kaçmaya çalışan bir araç durduruldu. Araç içerisinde bulunan E.Ç, U.K ve Pakistan uyruklu Z.A isimli erkek şahıslar yakalandı. Araç içerisinde ve adreste yapılan aramalarda ise 188 şişe alkol, 960 şişe boş alkol şişesi, 240 litre metil alkol, 2100 adet farklı renklerde kapak, 15 sayfa TAPDK bandrolü, 10 sayfa etiket, 2 adet 350 litrelik bidon ele geçirildi.

Gözaltına alınan şahıslardan E.Ç ve U.K isimli şahıslar birçok farklı suçtan kaydının olduğu öğrenildi. Emniyette işlemleri biten 3 şahıs 14 Aralık günü sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.

METİL ALKOL NEDEN TEHLİKELİ?

Metil alkol, en basit yapılı, alifatik bir alkoldür. 
Endüstride, solvent şeklinde yaygın olarak kullanılmakta ve çok kolay bulunabilmektedir.
Diğer alkollere göre, daha ucuzdur (1,2). Keeney ve Mellinkoff tarafından rapor edilen bir çalışmada, metil alkolün ağız yolu ile alındığı 725 zehirlenme olgusunun % 54’ünün öldüğü, % 12’sinin kör olduğu ve % 12’sinde ise görme bozukluğu geliştiği bildirilmiştir (5). Ucuzluğu nedeniyle,sahteciler tarafından alkollü içkilere katılması sonucu, ülkemizde de ölümlere neden olduğu bildirilmiştir.(1) 70-100 ml metil alkolün ağızdan alımı genellikle öldürücüdür (1,2); buna rağmen 30-60 ml’ye kadar metil alkolün ağızdan alımı ölüme neden olabilmektedir. Metil alkolün 10 ml gibi nispeten az bir miktarının alımı devamlı körlüğe neden olabilmektedir. 

arnavutkoyden.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -