8.5 C
İstanbul
11 Ağustos ,Çarşamba, 2021
Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavutköy'de İnternet Kafelere Tutulan Tutanaklar

Arnavutköy’de İnternet Kafelere Tutulan Tutanaklar

Arnavutköy İlçesinde bulunan kimi internet kafelere kolluk güçlerince tutulan ve Belediye tarafından da ceza olarak yansıtılan tutanaklar İnternet Kafe İşletmecilerini zor durumda bırakırken , cezaya maruz kalan esnaf tutanakların haksız olduğu ve kanuna uygun olmadığı yönünde hemfikir.

Tutanaklara genelde sebeb olarak

-12-13 yaşında çocuk bulunması

-Üniformalı öğrenci bulunması

gibi gerekçeler yazılırken ,İnternet Kafe İşletmecileri kendilerini bağlayıcı durumda bulunan “İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI HAKKINDA YÖNETMELİK” ve “İSTANBUL VALİLİĞİ İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI ÇALIŞMA VE UYGULAMA YÖNERGESİ” nde bulunan ve uymaları gereken kurallar içerisinde bu ceza sebeblerinin olmadığına dikkat çekiyor.

Bu durumda oluşan kanuni boşluksa ayrıca kafa karıştırıcı bir durumu gösteriyor.”Herkesin kendilerini denetlemekte yetki sahibi olduğunu düşünmesinin yönetmelik ve genelgeye aykırı olduğunu” söyleyen kafe sahipleri genelgede geçen “Denetim günleri tespit edilerek, Denetim ekibinde görev alacak Belediye Başkanlığı personeli , Milli Eğitim Müdürlüğü personeli , Sağlık Müdürlüğü personeli Kaymakamlık yazısı ve Valilik Oluru ile görevlendirilir. İlgili günlerde yukarıda belirten kurum personelleri ve Oda temsilcilerinin hazır bulunmalarının sağlanması ile yürütülür.” maddesinin uygulanması gerekirken ,internet kafelerle ilgili  kanunlara vakıf olmayan personelin tutanak tutması ve ceza yetkisi bulunan mercilerin de konuyu yeterince incelemeden cezaya dönüştürmesini hakkaniyet ve kanunlar nezdinde haksız buluyorlar.

Esnafa yapılan bu tür cezai müedelerin vergisini veren ,işini kanunlara uygun şekilde yapma gayretindeki bu insanlara ne denli haklı bir yaklaşım olduğu da vicdanlarda cevap arayacak gibi.

İnternet Kafelerin Uyması Gereken Kurallar Nelerdir?

İstanbul Valiliği İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI ÇALIŞMA VE UYGULAMA YÖNERGESİ’ne göre:

Madde 8.

İçişleri Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık, Telekomünikasyon Kurumu, Belediye Başkanlıkları, Emniyet ve Jandarma Teşkilatı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ile yetkili Esnaf Odası arasında sağlanır.

İŞYERİNİN UYULMASI GEREKEN KURULLAR VE İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI STANDARTLARI :

Madde : 9  a) İşyerlerinde uyulması gereken kurallar :

12 yaşından küçükler ancak, yanlarında veli veya vasileriyle işyerlerine girebilirler.

15 yaşından küçükler yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra işyerlerine alınmazlar.

İşyerlerinde 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanununa aykırı hareket edilemez.

İşyerlerinde 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanununun 19 uncu maddesi gereğince alkollü içecek satılması, bulundurulması veya sunulması yasaktır.

İşyerlerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan hakların ihlal edilmesinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınır.

İşyerlerinde elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulunamaz.

İşyerlerindeki bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamaz.

İşyerlerine giren ve çıkanların tespiti amacıyla gerekli kamera kayıt sistemi kurulur. Bu sistem aracılığıyla elde edilen kayıtlar yedi gün süreyle saklanır ve bu kayıtlar yetkili makamlar haricindeki kişi ve kuruluşlara verilemez.

b) Ticari Amaçlı İnternet Toplu kullanım sağlayıcıları standartları:

Sandalye ve masalar iyi cins malzemeden yapılmış üzeri kumaş veya deri ile kaplı ergonomik standartlar da  bulunacaktır.

Masalar arasında müşteri ve servis yapanların rahat geçebileceği kadar boşluk bırakılacaktır. Ayrıca 12 Yaş çocuklar ile büyüklerin ayrı bölümlerde olması ve reklam ve afişlerin belirlenen kanunlara uygun olması,

Girişte yeterli büyüklükte bir antre bulunacaktır. Giriş ve salon dahil bütün duvarları yağlı boya veya benzeri maddeler ile boyanmış veya kaplanmış olacaktır.

Isıtma, soğutma ve havalandırma için yeterli tesisat bulunacaktır.

Giriş ve salonun zemini mozaik, mermer gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir sert madde ile kaplı olacaktır.

Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu ve sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.

İşyerinde yiyecek ve içecek verilmesi halinde üçüncü sınıf lokantaların tabi olduğu şartlar aranır.

İşyerinde mekanik oyun alet ve makineleri bulunamaz.

İşyerlerinde TİB den onaylı filtre programı kullanılması zorunludur.

2 YORUMLAR

Selamcılar Grup
- Advertisment -