Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavutköy'de İnternet Kafelere Tutulan Tutanaklar

Arnavutköy’de İnternet Kafelere Tutulan Tutanaklar

Arnavutköy İlçesinde bulunan kimi internet kafelere kolluk güçlerince tutulan ve Belediye tarafından da ceza olarak yansıtılan tutanaklar İnternet Kafe İşletmecilerini zor durumda bırakırken , cezaya maruz kalan esnaf tutanakların haksız olduğu ve kanuna uygun olmadığı yönünde hemfikir.

Tutanaklara genelde sebeb olarak

-12-13 yaşında çocuk bulunması

-Üniformalı öğrenci bulunması

gibi gerekçeler yazılırken ,İnternet Kafe İşletmecileri kendilerini bağlayıcı durumda bulunan “İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI HAKKINDA YÖNETMELİK” ve “İSTANBUL VALİLİĞİ İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI ÇALIŞMA VE UYGULAMA YÖNERGESİ” nde bulunan ve uymaları gereken kurallar içerisinde bu ceza sebeblerinin olmadığına dikkat çekiyor.

Bu durumda oluşan kanuni boşluksa ayrıca kafa karıştırıcı bir durumu gösteriyor.”Herkesin kendilerini denetlemekte yetki sahibi olduğunu düşünmesinin yönetmelik ve genelgeye aykırı olduğunu” söyleyen kafe sahipleri genelgede geçen “Denetim günleri tespit edilerek, Denetim ekibinde görev alacak Belediye Başkanlığı personeli , Milli Eğitim Müdürlüğü personeli , Sağlık Müdürlüğü personeli Kaymakamlık yazısı ve Valilik Oluru ile görevlendirilir. İlgili günlerde yukarıda belirten kurum personelleri ve Oda temsilcilerinin hazır bulunmalarının sağlanması ile yürütülür.” maddesinin uygulanması gerekirken ,internet kafelerle ilgili  kanunlara vakıf olmayan personelin tutanak tutması ve ceza yetkisi bulunan mercilerin de konuyu yeterince incelemeden cezaya dönüştürmesini hakkaniyet ve kanunlar nezdinde haksız buluyorlar.

Esnafa yapılan bu tür cezai müedelerin vergisini veren ,işini kanunlara uygun şekilde yapma gayretindeki bu insanlara ne denli haklı bir yaklaşım olduğu da vicdanlarda cevap arayacak gibi.

İnternet Kafelerin Uyması Gereken Kurallar Nelerdir?

İstanbul Valiliği İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI ÇALIŞMA VE UYGULAMA YÖNERGESİ’ne göre:

Madde 8.

İçişleri Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık, Telekomünikasyon Kurumu, Belediye Başkanlıkları, Emniyet ve Jandarma Teşkilatı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ile yetkili Esnaf Odası arasında sağlanır.

İŞYERİNİN UYULMASI GEREKEN KURULLAR VE İNTERNET TOPLU KULLANIM SAĞLAYICILARI STANDARTLARI :

Madde : 9  a) İşyerlerinde uyulması gereken kurallar :

12 yaşından küçükler ancak, yanlarında veli veya vasileriyle işyerlerine girebilirler.

15 yaşından küçükler yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra işyerlerine alınmazlar.

İşyerlerinde 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanununa aykırı hareket edilemez.

İşyerlerinde 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanununun 19 uncu maddesi gereğince alkollü içecek satılması, bulundurulması veya sunulması yasaktır.

İşyerlerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan hakların ihlal edilmesinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınır.

İşyerlerinde elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulunamaz.

İşyerlerindeki bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamaz.

İşyerlerine giren ve çıkanların tespiti amacıyla gerekli kamera kayıt sistemi kurulur. Bu sistem aracılığıyla elde edilen kayıtlar yedi gün süreyle saklanır ve bu kayıtlar yetkili makamlar haricindeki kişi ve kuruluşlara verilemez.

b) Ticari Amaçlı İnternet Toplu kullanım sağlayıcıları standartları:

Sandalye ve masalar iyi cins malzemeden yapılmış üzeri kumaş veya deri ile kaplı ergonomik standartlar da  bulunacaktır.

Masalar arasında müşteri ve servis yapanların rahat geçebileceği kadar boşluk bırakılacaktır. Ayrıca 12 Yaş çocuklar ile büyüklerin ayrı bölümlerde olması ve reklam ve afişlerin belirlenen kanunlara uygun olması,

Girişte yeterli büyüklükte bir antre bulunacaktır. Giriş ve salon dahil bütün duvarları yağlı boya veya benzeri maddeler ile boyanmış veya kaplanmış olacaktır.

Isıtma, soğutma ve havalandırma için yeterli tesisat bulunacaktır.

Giriş ve salonun zemini mozaik, mermer gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir sert madde ile kaplı olacaktır.

Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu ve sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.

İşyerinde yiyecek ve içecek verilmesi halinde üçüncü sınıf lokantaların tabi olduğu şartlar aranır.

İşyerinde mekanik oyun alet ve makineleri bulunamaz.

İşyerlerinde TİB den onaylı filtre programı kullanılması zorunludur.

2 YORUMLAR

 1. nede olsa cafeciler bol kazaniyor mantikli olan nedir biliyor musun bir yanda adam uyusturucu satiyor insanları zehirliyor diger yanda ekmeginin peşinde olup gercilere göre gereksiz teknoloji görüşlülerine göre teknolijiciyiz biz neyiz arkadaşlar boş gezenin boş kalfasımı yoksa herkesin suçları üstüne atabilecegi kara tahtamıyız neyiz biz esnaf degilmiyiz biz vergi vermiyor muyuz % 18 hemde biz neyiz ya bu kadar ceza bize geliyor evde cocuk tüm oyunları oynar cd sini alır
  orjinal cd bir cantır sitrike 35 tl satıcı cd market oyuncu 12 yaş cocuk vede mekan evi cocuk oynuyor puanlamada 2 ci sırada cocuga ödül 1 ay daha üyelik uzatması şimdi bu durumu cafeye getirelim cocuk 15 yaşında okul tatil cebinde 1 tl var 1 saat geldi bu oyunu oynadı gitti a cocuk neden bu oyunu oynadı ya cıkıp birini vursa o oyun ile hafızası karışsa :))

  bu 35 tl aldıgı oyunu 12 yaşındaki cocuk alınca satıcı sormuyor cocuk sen kaç yaşındasın bu oyunu neden aldın ne yapacaksın nerede oynayacaksın satıcı sattı gitti ne olacak para geldi kar etti

  ama cocuk bu oyunu kuramadı beceremedi geldi en yakın bilgisayar ortamı bir kafeye abi ben bunu kuramadım yardımcı olsa cocuk bazen cafeye gelen biridir vede aynı semttedir yardım etmese olmayacak yardım etsek suçlu durumda kalacak nasıl olacak bu durum ?

  siz boş işlere bakıyorsunuz türkiyede sigara vede bira alkol tüketimi 12 yaşında okulların çöp kovaları sigara izmariti çöp kovalarında bira kutuları var bakan var mı

  kalkmışlar bugun bazısına göre az bazısına göre dengesiz bazısına görede gereksiz egitim adı altında cafeleri suçluyorsunuz

  bir sorun oldugunda hanginiz sorununuzu nasıl halledeginizi sorabileceginiz birini çagıra biliyorsunuz en yakın google geliyor yardıma oda aradıgın ne ise farklı farklı seçenekler ile geliyor bulamıyorsunuz

  iğneyi kendine batırmayan cuvaldız acısının hayalini kuramaz

  size göre kalkıp bir ekmek kapısı hakkında konuşmak kolay nede olsa evde tv başında zaman geçiren bir sürü aklı yetmeyen cahilimiz bol dinler ama sadece dinler tepki vermez çünkü onlar karşılık vermeyi bilmez bilse bile veremez neden telefon etmesi gerek paralıdır sizi aramak

  siz kendinizce tv lerde boş boş yazın

  bugun medyanın en büyük ayıbı batı kültürü vede soyunmayı orayı burayı göstermeyi çok güzel bir şey gibi göstermekle yapıyorsunuz
  bu sene moda sibel can saç modası ne yapalım cocuklar bu sene saçlarımızı böyle yaptıralım

  ….

 2. Evet itiraf ediyorum ben bir internet kafeciyim
  unutmayın ki aynı zamandada profosyonel bir kreş öğretmeni,uzman bir sabır taşı,hayatını sosyal hayattan,uzakta geçiren bir seyyah,
  iyi bir tuvalet temizlikçisi,devlete ödeme sürekli ödeme yapan bir gönüllüsünüz demektir.Bayan müşteri çağırır ve bu kamera beni güzel göstermiyo der;kafecinin kafesinde her zaman bir makyaj çantası ve
  güzellik uzmanı ve hatta bir botoks uzmanı bulunmalıdır bayan müşteriyi lazer yöntemi ile 2 seansta güzelliğine kavuşturmalıdır.
  peki kafeci halkın gözünde nası bir insandır

  1.anneler ve babalar
  anne babaların gözünde çocuğun 3 kuruşuna göz diken kapkaçcıdır

  2.Gene aynı çocuklu anneler çocuklarını avutamadıklarında istediği
  kadar bırakabilicekleri mahalle kıreşidir

  3.yaşlı teyze ve amcalar normal zamanda tam bir günah yuvasıdır
  ve onlara göre kantır adında ayinler yapılmaktadır
  randevu alıcaklarında yada sigortalarına veya bağkurlarına baktırıcaklarında en yakın devlet şubesidir

  4.hazırcı gençler ayak ayak üstüne atıp kafeciye her işlerini
  yaptırabilecekleri yerlerdir

  5.beleşçiler bir oyuna 5 ytl verip almak,mp3 ü 10 ytl ye
  çektirmektense 1 ytl verip 1 saatte yapabildikleri vurgunu
  kar sayarlar

  6.çocuklar sinilendiklerinde yada heyecenlandıklarınsda
  ellerinin altında1 milyona zarar verebilicekleri binlerce liralık makinalar olan bir yerdir

  yani anlayacağınız halkın 1 tl ye
  istediklerini yapabileceği yerdir ve sermaye olarak milyarların yatırıldığı 1 ytlnin başının beklendiği sosyal hayattan vazgeçilen stresin ve sıkıntının dozunun yüksek olduğu tek iştir:-)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -