Bonzai kullanımında sigaranın rolü de var!

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu, “bonzai genelde sigaranın içine sarılarak kullanılıyor. Aile, daha önce çocuğunun sigara içmesine göz yumduysa, zamanla sigaranın içinde aslında bonzai içtiğinin farkına varmıyor” dedi.

Aşıcıoğlu, uyuşturucu tacirlerinin 2007’den beri esrar, eroin, morfin, afyon gibi maddelerin dışında yeni pazar oluşturabilmek, henüz yasa kapsamına alınmadığı için kullanıcıların da kendilerinin de cezalandırılmamalarını sağlamak amacıyla yeni psikoaktif maddeler ürettiğini söyledi.

Bu psikoaktif maddeler arasında bonzai grubunun da yer aldığını, bu grupta 110 farklı madde çeşidi olduğunu söyleyen Aşıcıoğlu, şöyle konuştu:

“Son 10 yılda çıkan 350 çeşit psikoaktif maddenin içinde yer alan en önemli grup, bonzai. ‘Sentetik kannabinoid’ diye adlandırılan bu maddeler, Türkiye’de ‘bonzai’ diye anılmaya başlandı. Bonzai, aslında Uzak Doğu’daki bodur çiçeklerin adıdır. Bonzai için önleme faaliyetleri yapılması gerekiyor. Bununla mücadelenin bir sürü ayağı var. Talebin azaltılması gerekiyor. Bonzaiye hiç başlamamış kişilere ayrı, başlayanlara ayrı bilgilendirme yapılmalı. Bonzai kullanımının bir numaralı aktörü, sigara. Çünkü genelde sigaranın içine sarılarak kullanılıyor. Aile, daha önce çocuğunun sigara içmesine göz yumduysa, zamanla sigaranın içinde aslında bonzai içtiğinin farkına varmıyor.”

Önlemenin her zaman tedavi etmekten daha kolay olduğuna işaret eden Aşıcıoğlu, bölünmüş ya da kalabalık ailelerin çocuklarına okullarda özel ilgi gösterilmesi, uyuşturucuya başlama riski taşıyan öğrencilere rehber öğretmenler aracılığıyla ulaşılması gerektiğini anlattı.

 

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.