8.5 C
İstanbul
10 Ağustos ,Salı, 2021
Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerElektrik kesintileri Arnavutköy'ü de vuruyor

Elektrik kesintileri Arnavutköy’ü de vuruyor

Son günlerde sıkça yaşanmaya başlayan kısa süreli elektrik kesintileri Arnavutköy ile birlikte yurdun çeşitli yerlerinde hayatı olumsuz etkiliyor.

Soğukların bastırmasıyla doğalgazda yaşanan sıkıntı elektrik üretimini de vurdu. İstanbul’da özellikle son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerinin de, elektrik tüketimini düşürmek için planlı yapıldığı iddia edildi. İstanbul’da bu sabah Şişli, Beyoğlu, Bahçelievler, Bağcılar, Sarıyer, Esenyurt, Bayrampaşa, Esenler, Kartal, Beykoz ve Sancaktepe’de elektrikler yoktu. Milyonlarca kişinin yaşadığı 11 ilçede elektriklerin kesilmesiyle, doğalgaz kombileri ve ısıtıcılar da çalışmadı.
İstanbul’un Avrupa Yakası’na elektrik dağıtan BEDAŞ ve Anadolu Yakası’na elektrik dağıtan AYEDAŞ’ın telefonları kesinti ihbarları nedeniyle oldukça yoğundu. İstanbullular iki şirket haricinde gazete ve televizyonların haber merkezlerine de şikâyet yağdırdı.
Beyoğlu’ndan arayan bir vatandaş, “Evde küçük çocuk var. Bu buz gibi havada hasta olacaklar. Herşeyi geçtik ama ısıtıcılar çalışmıyor. Donuyoruz. Bizi duyan var mı?” diye sitemde bulundu.

AZERİ GAZI DA YETERLİ ÇEKİLEMİYOR

Elektrik kesintisine neden olarak soğuk havaya bağlı olarak artan doğalgaz talebi ve doğalgaz iletim hatlarındaki yaşanan kompresör problemleri nedeniyle EÜAŞ’ın doğalgaz santralleri ikincil yakıta geçmesi gösteriliyor. Bu koşulların devamı halinde hem elektrik hem de doğalgaz dağıtımında sanayide başlayan aksamaların konutlara da yansıması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak Reuters’a konuşan bir enerji şirketinin üst düzey yöneticisi, “Özellikle İstanbul ve Trakya bölgesinde sıkıntı yaşanıyor.

Bunun en önemli nedenlerinden birisi de Ambarlı’daki doğalgaz kompresörünün tam kapasite çalışmaması” diye konuştu. Bir başka enerji dağıtım şirketinin üst düzey yetkilisi de, “Elektrik talebini düşürerek bu durumu geçiştirmeye çalışıyorlar. Doğalgaz basıncında düşüş var. Talep günlük 196 milyon metreküpü geçtiği zaman sistem bunu taşıyamıyor. Özellikle Erzincan Kompresör istasyonunun devreye girmemiş olması nedeniyle Azerbaycan gazı yeterli miktarda çekilemiyor” dedi.

ARNAVUTKÖY’DE YİNE ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bedaş’tan yapılan açıklamaya göre bugün de Arnavutköy Fatih Cad. Karanlıkdere Mevkii civarına 09:00-13:00 saatleri arası ve Boğazköy Tankçılar Sitesi A-B-C-D sitesi civarına 12:00-16:00 saatleri arası elektrik verilemeyicek.

Selamcılar Grup
- Advertisment -