Gaziosmanpaşa’da ilginç “yeşil alan” olayı

İstanbul’da ağaç katliamına yol açacağı gerekçesiyle tepki çeken 3′üncü köprü ve havalimanı inşaatları devam ederken, Hükümet ile arası bozulan Gülen Cemaati’ne ait,GAziosmanpaşa’da bir okul inşaatı tamamlanmasına az süre kala ‘yeşil alan‘ edildi.

Söz konusu okul, Gaziosmanpaşa’da kaba inşaatı bitmek üzere olan Fetih Öğretim İşletmeleri’ne ait Fatih Koleji. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 6 Haziran’da bu kolejin arsası için yapılan başvuruyu kabul ederek okulun arsasına el koyup yeşil alana çevirdi.

2009′da satıldı, inşaat dört yıl sonra başladı

Okulun üzerinde yükseldiği 6 bin 931 metrekarelik arsa, 2004′te hazırlanan Gaziosmanpaşa TEM Güneyi Revizyon Nazım İmar Planı’nda eğitim (ilköğretim) alanı olarak belirlenmişti. Fetih Öğretim İşletmeleri arsayı 7 Temmuz 2009’da düzenlenen ihalede 5 milyon 242 bin liraya satın aldı; inşaat ise geçen yıl başladı. Ancak inşaat son katına geldiğinde, zabıta tarafından 21 Nisan 2014′te mühürlendi.

Kararın ‘eksik’ olduğu iddia ediliyor
Gülen Cemaati’ne yakın Zaman gazetesi mühürleme kararının inşaatta ‘hiçbir aykırılık bulunmamasına rağmen‘ alındığını öne sürerken, bu arada Gaziosmanpaşa Belediyesi de arsanın yeşil alan ilan edilmesi için 6 Haziran’da Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdu. Ve arsa 13 Haziran’da yeşil ilan edildi.

Yine Zaman’ın iddiasına göre, ‘söz konusu parselin yeşil alan olabilmesi için tapu sahibinden muvafakatname ya da İSKİ ve UKOME ile Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü gibi en az üç kurumdan görüş alınması‘ gerekliliğine rağmen, kararda bu görüşlerin hiçbirine yer verilmedi.

‘Venezia’ya izin verilmemeliydi’
Zaman gazetesi haberinde, okul arazisinin hemen yakınında 30 katlı beş gökdeleni de içeren 2 bin 500 konutluk Venezia projesinin inşa edildiğine de dikkat çekti. Gazeteye konuşan İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman ise “Karar iyi niyetli değil. Eğer donatı eksikliği ortaya çıkıyorsa önce yüksek yoğunluklu konutlara izin verilmemesi gerekirdi” yorumunu yaptı.

‘Erdoğan istedi diye yapıldı’
Zaman gazetesininse haberinde, ”Gaziosmanpaşa Belediyesi ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın nefret ve ayrımcılık söylemleriyle Hizmet Hareketi’ne yakın eğitim kurumlarına öğrenci gönderilmemesi çağrısının ardından harekete geçti” ifadesini kullanması dikkat çekti. Gazete Erdoğan’ın, “Bunlara verilmiş ne kadar yer varsa, bina varsa hepsinin hukuk ve demokrasi içinde tek tek geri alınmasını istiyorum” sözlerine atıf yaptı.

(kaynak:haberdemi.com)

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.