Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet HaberlerHacımaşlı’da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Coşkusu

Hacımaşlı’da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Coşkusu

14 Mayıs Dünya çiftçiler Günü Arnavutköy’e bağlı Hacımaşlı Köyünde yapılan görkemli bir etkinlikle kutlandı. Havanın yağmurlu olmasına rağmen Hacımaşlı köy meydanını dolduran yüzlerce çiftçi eğlenmesini bildi.


Arnavutköy İlçe tarım Müdürlüğü, Hacımaşlı Köyü Muhtarı,İlçe Ziraat odası ve Arnavutköy Belediyesi ‘nin ortak girişimi ile düzenlenen çiftçiler günü renkli görüntülere sahne oldu.

“Arnavutköy’de tarım ve hayvancılığın geleceği ne olacak?”

IMG_9058Çiftçilerin ortak sorunlarını dile getirildiği Çiftçiler Bayramında köy muhtarı Hayri Pekçetin, yaptığı konuşmada, “Devletin çiftçilere bugünkünden daha fazla destek sağlamasını isteyerek, gübre, mazot ve tohum fiyatlarının yüksek olduğu” hususuna değinirken ayrıca “Proje ve planların ortasında yer alan Arnavutköy’de tarım ve hayvancılığın geleceğinin ne olacağını ve mevcut tarım alanlarının korunup korunmayacağını çiftçiler olarak bilmediklerini” de belirtti.

İstanbul’un çeşitli bölgelerinden çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte bir konuşma yapan Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı da yaptığı konuşmada, “Ziraat alanlarının korunmasının” önemine değindi.

Baltacı ziraat alanlarının bugünkünden daha fazla korunması gerektiğini ve imara açılan toprakların imara açılmadan önce  bir kez daha düşünülmesi gerektiğini hatırlattı. İlçe Tarım müdürü Nurullah Tınaz ve ilçe Ziraat odası Başkanı  Halil Şener ise konuşmasında, “Ziraat alanında ilçede köylüye ve çiftçiye yapılan teşvikleri ve çalışmaları” anlattı.

IMG_8276Köylüler maharetlerini sergiledi.

Köy kadınlarının bayat ekmeklerden yaptığı tatlılar tadılırken ,bir yandan da çiftçiler hayvanlarını görücüye çıkararak yarıştırdılar.Halat çekme yarışı ise günün en neşeli dakikaları oldu.

 

Aksoy’dan İsraf Uyarısı

Bolluca çocuk yurdu öğrencileri ve POMEM Polis okulu öğrencilerinin hazırladıkları Halkoyunları ve Mehteran gösterisinin yapıldığı etkinlikte bir konuşma yapan, Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy yaptığı konuşmada,” Ülkemizde yapılan ekmek israfına dikkat çekti. Aksoy, “Ülkemizde yıllık bazda çöpe atılan ekmeğin astronomik rakamlara ulaştığını hatırlatarak, ekmek israfını önlemenin ekmeği üretmeden  daha  önemli olduğunun altını çizdi. , Hürrem Aksoy konuşmasının sonunda,  herkesin ve her bireyin Hükümetin başlatmış olduğu “Ekmek israfını önleme Kampanyasına” destek olmasını istedi.

 Haberin foto galerisi için tıklayın

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -