İmar 2010’da Açılıyor Mu?

Arnavutköy İlçesi’nde yaklaşık 3 yıldır kapalı olan İmarlar, 8 ay içerisinde açılıyor mu?

Arnavutköy esnafının ve ticaretinin neredeyse bitme noktasına gelmesine sebep olan imarlar, Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran’ın yaptığı açıklamaya göre 8 ay içerisinde açılacak.

Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran, yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5.000’lik planları Ekim – Kasım ayı içerisinde bitirmeyi planladığını söyledi. 5 binlik planların bitirilmesinin ardından Arnavutköy Belediyesinin de 3–4 ay içerisinde 1/1.000’lik planları hazırlayarak son üç yıldır neredeyse durma noktasına gelen Arnavutköy ekonomisini canlandıracak olan İmarların açılacağı müjdesini verdi.

Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran HaberAktivite’ye yaptığı açıklamada 1/5000’lik planların şuan Büyükşehir Belediyesi’nde görüşüldüğünü ve Ekim-Kasım ayı itibariyle onaylanması halinde 1/1000’lik planların Arnavutköy Belediyesince 3-4 aylık süre zarfında hazırlanarak İmarların açılacağını söyledi.

2010 Başlarında Açılması Bekleniyor

Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran geçtiğimiz günlerde Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy’un Nokta Tesislerinde yerel basın temsilcileriyle bir araya geldiği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özellikle yediden yetmişe tüm Arnavutköy halkının merakla beklediği ‘İmar ne zaman açılacak?’  sorusunu yönettiğimiz Baran, “Yeni planlar çerçevesinde şuan Büyükşehir Belediyesinin 1/5.000’lik planları onaylamasını bekliyoruz. Bununla ilgili çalışmalar Büyükşehir Belediyesince devam ediyor. Teknik başkan yardımcılarımız Büyükşehir’de düzenlenen toplantılara katılarak olup biteni yakından gözlemliyor. Bu toplantılarda çıkacak 1/5.000’liklerin bölgemize de ne kadar yarar sağlayacağını arkadaşlarımız belirtmekte. Büyükşehir Belediyesi’nden söylenen söz “EKİM-KASIM” ayı gibi Büyükşehir meclisinde 1/5.000’likler görüşülecek. Kabul edildiği takdirde 1/1.000’lik dediğimiz alt planları da Arnavutköy Belediyesi üstlenecek ve bizim bunu da yapmamız 3-4 ay gibi bir zamanımızı alacak. Ama ilk önce Arnavutköy Belediyesi olarak 1/5.000’liklerin Büyükşehir Meclisinden geçmesini bekliyoruz.” dedi.

İmar Planları Vatandaşın hakkı gözetilerek açılacak’

HaberAktivite Yazı İşleri Müdürü Taylan Ergün’ün ‘Açılacak imarlar, vatandaşın lehine mi olacak yoksa TOKİ ve KİPTAŞ’a mı uydurulacak’ sorusuna ise Baran şöyle yanıt verdi;

“Şuandaki mücadelemiz vatandaşlarımızın lehine bir karar çıkması içindir. Ama bizim çektiğimiz sıkıntı şu. Bir mahallede 20 parsel var bu parsellerin 14 tanesi 4’er 5’er katlı binalarını yapmış. Ama sonradan gelen diğer parsel sahiplerine biz imar kapalı diyoruz. Zaten bundan sonraki çıkacak İmar planı da bu vatandaşlarımızı sıkıntıya sokacak bir İmar Planı olacaksa Belediye olarak bizlerde çok ciddi manada sıkıntı yaşayacağız. Bizim amacımız mevcut olan bölgelerdeki İmar durumunu İSKİ’ye göre muhafaza etmek, yeni açılacak yerlerde de İSKİ görüşü alınarak açılış yapmak. Bizim mücadelemiz bu yönde. İSKİ ve Büyükşehir isteği doğrultusunda bir şey yapacak olsaydık biz bunu 2,5 yıldır beklemez çıkarır ve uygulamaya koyardık. 7 beldenin birleşmesi hasebiyle 506 km2 alana sahip olduk. Boş alanlarımızın çokluğu bizim mevcut alanlardaki elimizi güçlendirecek. Tabi bunun için ilk önce 1/5000 ‘lik planları görmemiz lazım” dedi.

Kaynak :Haberaktivite

arnavutkoyden.com olarak daha önce yaptığımız haberde İstanbul Şehir Planlama Müdürlüğü’nün bu konuyla ilgili bir açıklamasına yer ver miştik:

“Arnavutköy bölgesi,  12.05.2006 tarih 933 sayılı İSKİ İçme Suyu Havzaları Yönetmeliğine tabi olup, bir kısmı Alibey Havzası – Uzun

Mesafeli Koruma Alanında, diğer kısmı ise Sazlıdere Havzası – Uzun Mesafeli Koruma Alanında kalmakta olup; yürürlükte olan ve

İstanbul il bütününü kapsayan 22.08.2006 onay tarihli 1/100.000 Ölçekli İstanbul İl Çevre Düzeni Planı’na göre “Havza İçi Rehabilite

Edilecek Alanlar” kapsamına girmektedir.

Söz konusu bölgenin imar durumu üst ölçekli planlara uygun olarak Müdürlüğümüzce hazırlanacak 1/5000 ölçekli nazım imar planlarının onaylanmasına mütakip hazırlanacak olan 1/1000 ölçekli uygulama imar planları ile kesinlik kazanacaktır.”

Bu duruma göre 1/5000 lik planlar hazhırlanmasını mütakip yeni bir 1/1000 plan hazırlığının da olması gerekliliği şarttır. 3 yılda hazırlanabilen bir planın ardından diğer planın  8 ay gibi kısa bir dönemde hazırlanmasının ve hatta onaylanıp yürürlüğe girmesinin öngörülmesi , bu 3 yıllık sürecin neden bu halka layık görüldüğü sorusunu doğuruyor.

Buna rağmen 2010 yılı  Arnavutköy için bir milat olcak gibi görünüyor.

16 YORUMLAR

  1. sayın arnavutköy belediye yöneticilerine sayın arnavutköy belediye başkanı yukarda allah oldugunu unutma insanların hakları olan yuvalarını yapma ıznını artık verın yok tasımaymış yok 2 katmış yok metrekupmuş nedirbu duzen sizlık kıptaş 10 kat yapar yıkılmaz ahmet 3 kat yapar yıkılır mantıgını lutfen gecın artık ben hakımı helal etmıyorum sıze 650 mt kare yerım var 300 mt temel verıyorsun da hadı onu gectık birde 2 kat yapabılırsın mantıgıdane oluyor anlamısdegılım yazıklar olsun yazıklar olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -