8.5 C
İstanbul
15 Ağustos ,Pazar, 2021
Ana SayfaArnavutköy'den Haberlerİstanbul'da çocuk felci aşılaması başladı

İstanbul’da çocuk felci aşılaması başladı

Haziran ayında haberini yaptığımız ve okuyucularımızın dikkatine sunduğumuz “Çocuk Felci” riski ile ilgili aşılama çalışması başladı.Fakat Arnavutköy henüz aşılama programında yok.

Çocuk felci aşılaması ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada çocuk felci salgının görüldüğü ülkelerden Türkiye’ye yoğun göç yaşandığı için İstanbul’un Esenyurt, Sultangazi, Fatih, Küçükçekmece, Sancaktepe ve Ümraniye gibi semtlerinde hastalık riskinin arttığı ifade edildi.

Suriye ve Irak ile birlikte Afganistan, Pakistan ve Nijerya’dan gelen 0-59 ay arasındaki tüm çocukların aşılanacağı belirtilen açıklamada, “Özellikle Güneydoğu illerindeki sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yapan mültecilere yapılan aşılama uygulaması da sürüyor” denildi.

SULTANGAZİ’DE AŞILAMA BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul’un altı ilçesinde çocuk felcini silme süpürme (mop-up) için başlatılan kampanya kapsamında 7 gün boyunca Sultangazi, Ümraniye, Sancaktepe, Fatih, Esenyurt ve Küçükçekmece’de 0-59 aylık aşılı veya aşısız tüm çocukların aşılanması hedefleniyor.

Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve İlçe Halk Sağlığı Müdürü Emrah Eray, Sultangazi Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde aşı kampanyasının startını verdi.

19 Ekim Pazar gününe kadar sürecek kampanya ile 0-59 ay arasındaki tüm çocuklar ile Suriye, Irak ve endemik ülkelerden (Afganistan, Pakistan, Nijerya) gelen çocuklar ağızdan iki damla çocuk felci aşısı ile aşılanacak.

 

ARNAVUTKÖY 6 İLÇE İÇERİSİNDE NEDEN YOK?

Daha önce de belirttiğimiz gibi çocuk felci aşılaması yapılacak olan İstanbul’un 6 İlçesi arasında yanıbaşımızda bulunan Sultangazi bulunurken,Arnavutköy’ün adı geçmiyor.

.Bilindiği gibi Arnavutköy de özellikler Suriyeli sığınmacıların yoğun yaşadığı ilçelerin başında geliyor.Buna rağmen ilçemizde de bu aşılama kampanyasının neden yapılmadığı henüz soru bir işareti.

 

[quote_box_center]

ÇOCUK FELCİ NEDİR?

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun resmi internet sitesinde çocuk felcihasatlığı şöyle anlatılıyor: “Çocuk felci hastalığı (poliomiyelit), çocuk felci virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olarak biliniyor. Üç farklı tipi olan çocuk felci virüsü, ağız yoluyla vücuda girer, boğazda ve bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılır. Başlangıç belirtileri ateş, baş ağrısı, halsizlik, kusma, boyunda sertlik, kol ve bacaklarda ağrıdır. Yaklaşık her 200 vakadan bir tanesinde, hastalık etkeni olan virüs omuriliğe geçerek, orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Bu tahribat kalıcı olup, sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, etkilenen kaslar artık çalışamazlar ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere neden olur. Felçli vakaların yüzde 5-10’unda solunum kaslarında felç gelişerek ölüme yol açabilir.”

 

1- Türkiye’de son çocuk felci vakası 1998 yılında görüldü. Bundan üç yıl sonra –hiçbir felç vakası görülmediği için- 2001 yılında ülkemiz DSÖ tarafından, “Çocuk felcinden arındırılmış ülke” ilan edildi.

2- Suriye’den gelen bu tehlike nedeniyle Sağlık Bakanlığı, Suriye sınırındaki 7 ilde polio destek aşılaması başlatmıştır.

Sadece Türkiye değil, -Türkiye üzerinden olabilecek bir salgın nedeniyle- tüm Avrupa ülkeleri alarma geçmiş bulunuyor.

 

[/quote_box_center]

Özel Haber:Arnavutkoyden .com

Selamcılar Grup
- Advertisment -