Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet HaberlerKanal İstanbul'a YPK onayı çıktı

Kanal İstanbul’a YPK onayı çıktı

Namıdiğer ‘Çılgın Proje’  olan  Kanal İstanbul’a YPK’den onay çıktı.

Bakan Yıldırım “Resmi süreç başladı” derken Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, güzergahta bazı yolların yerinin değişeceğini, yeni köprüler yapılacağını açıkladı.

Çılgın Proje, YPK’den onayı aldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl duyurduğu Kanal İstanbul Projesi ile ilgili Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı çıktı. Böylece kamuoyunda ‘Çılgın Proje’ olarak bilinen Kanal İstanbul’da inşaat süreci resmen başladı. Sürecin başladığını dün önce Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ardından da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım açıkladı.

Artık İhale hazırlıklarına başlanıyor

Kanal İstanbul yapıldığında bazı yolların yerinin değişeceğini açıklayan Babacan şunları söyledi: “YPK kararı bu hafta içinde tamamlandı. Çünkü öncelikle yol, köprü çalışmalarının başlaması gerekiyor, arkasından da Kanal İstanbul Projesi’ni gerçekleştirelim. Her türlü çevre değerlendirmesi ve hazırlığı çok dikkatli yapılmalı ama yapıldıktan sonra da İstanbul’u, İstanbul’un deniz trafiğini çok rahatlatacak bir proje haline gelecek.” Bakan Yıldırım ise “YPK kararı çıktı. Bundan sonraki süreç, ihale hazırlıklarının yapılması, ihaleye çıkarılması ve yapım aşamasına geçilmesi. Resmen süreç başladı. Hayırlı olsun” dedi. Güzergahı hâlâ sır gibi saklanan Kanal İstanbul için maliyeti ve hafriyat kolaylığı açısından en uygun yerin Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hatlarının olduğu belirtiliyor.

kaynak:basın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -