Karda kalan sokak hayvanları için neler yapılabilir?

İstanbul’un tüm ilçeleri ile birlikte özellikle kar yağışının en yoğun hissedildiği ve bu nedenle hayatın durma noktasına geldiği Arnavutköy’de birçok insan evlerine kapandı.Fakat dışarıda kalan ve kar neden ile yiyecek de bulamayan diğer canlılar dışarıda yaşam mücadelesi veriyor.

Peki soğuk kış günlerinde sokak hayvanları için neler yapılabilir?

Sokaklarda yaşan o canlar için çok küçük bir hamle bile hayatta kalmaları için yeterli olabilir.

8Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine 1 damla zeytinyağı damlatmak soğuğa karşı dirençlendirir.

7Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz, en yakın belediyeye haber verin ve takipçisi olun. Gerekirse ekipleri defalarca ikaz edin.

6Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artıkları sokak hayvanları için ayırın.

5Sokak hayvanları için koyduğunuz su donduysa değiştirmelisiniz. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında kullanmamaya dikkat etmek gerekir.

4Kuşlar için camınızın önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.

3Düşük bir ücret karşılığında kasabınızdan 3-4 kg sakatat alıp yardıma muhtaç hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Bunları ücretsiz sağlayan kasaplarda var.

2Aşırı olarak titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bu hipotermi belirtisi olabilir. Böyle bir durumda onu eve alarak yavaş bir şekilde ısıtmalısınız

1Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte yada motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

 

Görüntünün olası içeriği: yazı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı yazın