Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet HaberlerMaliye motorlu taşıt vergisini ödemeyenlerin peşinde

Maliye motorlu taşıt vergisini ödemeyenlerin peşinde

Maliye e-posta, SMS ve mektup yoluyla mükelleflerin peşine düştü.Kira gelir vergisi için ev sahiplerine otomatik olarak beyanname yollayan Maliye, Motorlu Taşıt Vergisi için SMS’li uyarı yapıyor. Yaklaşık 6.5 milyon mükellef takip altında.

Maliye Bakanlığı, motorlu taşıtlar vergisini (MTV) ödemeyen yaklaşık 5 milyon kişiyi son olarak SMS’le uyaracak, daha sonra e-haciz işlemine geçecek. MTV borcu olanların banka hesaplarına blokaj konabilecek, kira gelirlerinden vergi borçlusu durumuna düşen evsahipleri ise 5 yıllık gecikmiş borçlarla karşı karşıya gelebilecek.
Maliye Bakanlığı, MTV’sini ödemeyen yaklaşık 5 milyon araç sahibine uyarı mesajı gönderecek. MTV’nin ocak ayındaki ilk taksitini ödemeyen araç sahipleri, daha önce gönderilen mektupların ardından bu kez de telefonlarına gönderilecek SMS’lerle borçlarını ödemeleri konusunda uyarılacak.

Hesaplara blokaj konacak
Borç tutarı SMS’lere yazılmayacak, internet üzerinden ya da vergi idarelerinden borçlar öğrenilebilecek. Uyarılara rağmen borçlarını ödemeyenlerle ilgili ise haciz işlemi başlatılacak.
İlk olarak e-haciz yöntemi kullanılacak. Araç sahiplerinin borçları e-haciz yöntemiyle banka hesaplarından tahsil edilecek. Vergi borçlularının banka hesaplarına, Maliye Bakanlığı’nın emri ile blokaj konacak. Maliye, tahsil edeceği tutarı, bu şekilde doğrudan tahsil edebilecek. Hesabında para olmayan borçlular için ise icra takibi başlatılacak.
MTV’ler, kredi kartının yanı sıra anlaşmalı bankalar ve PTT şubeleri üzerinden yapılabilecek. Geçen yıl 4 milyon olan MTV borçlusunun bu yılbaşı itibarıyla 5 milyona çıktığı öngörülüyor.
Maliye, ocak ayı itibarı ile hedeflenen 7.4 milyar liralık MTV’nin yalnızca 3’te 1’inin tahsil edilebilmesi nedeniyle bu konuda titiz davranacak.

Ev sahiplerine de ‘mektup’  gönderildi
Kira Beyannamesi Sistemi’yle vergi tahakkuk ettirilen 1 milyon 500 ev sahibine ise mektup gönderildi. Yeni sistemle 372 bin 208 kişi ilk defa bu şekilde vergi mükellefi yapılırken, beyan edilen kira gelirleri yüzde 29, mükellef sayısı ise yüzde 35 arttı. 25 Mart’a kadar vergi beyannamelerini vermeleri gereken ev sahipleri için ilk taksit ise 1 Nisan’da.
Bu vergi mükellefleri de mektuplu uyarı ve rastgele kontrollerle vergilerini ödemeleri için teşvik ediliyor. 1 Nisan’dan itibaren cezalı duruma düşecek olan evsahipleri, önceden de borçlu olduklarının tespit edilmesi halinde 5 yıl öncesine kadar faizli vergi borcu ödeme mecburiyetiyle karşı karşıya kalacak.

kaynak:muhtelif basın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -