8.5 C
İstanbul
26 Eylül ,Cumartesi, 2020
Ana Sayfa Arnavutköy'den Haberler Nakkaşlı Eyüp Güreşleri sona erdi

Nakkaşlı Eyüp Güreşleri sona erdi

Arnavutköy’de geçen sene ilki düzenlenen ve Nakkaşlı Eyüp adına yapılan güreşlerin ikincisi yapılan müsabakaların ardından sona erdi.

Arnavutköy Belediyesi’nin organize ettiği yağlı güreşler, 1908 yılında tarihi Kırkpınar Güreşlerinde başpehlivan olmuş Nakkaş’lı Eyüp pehlivanın anısına 2. kez düzenlendi.

Arnavutköy Belediyesi geleneksel hale getirdiği Nakkaşlı Eyüp Güreşleri’ni bu yıl 2. kez gerçekleştirdi. Nakkaş Mahallesi’nde kurulan güreş alanı, 7 den 70’e tüm güreş severleri ağırladı. Festival havasında geçen güreşler, birbirinden çekişmeli müsabakalara sahne oldu.

Nakkaş Mahallesi’nde yapılan, Nakkaşlı Eyüp Yağlı güreşlerine; Arnavutköy Kaymakamı Hürrem Aksoy, Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı, belediye başkan yardımcıları, Kırkpınar Güreş Ağası Seyfettin Selim, belediye meclis üyeleri, güreş ağaları, mahalle muhtarları ve çok sayıda güreş sever katıldı.

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran, Kırkpınar Başpehlivanı Nakkaş Eyüp Güreşleri Kurucu Ağası Bülent Özenç ve vatandaşlar Nakkaş Eyüp’ün mezarına giderek dua etti. Dua merasimi sonrasında cazgırlar ve davul zurna eşliğinde Nakkaş Mahallesi’ndeki güreş sahasına geçildi.

Yağlı Güreşler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, cazgırların maniler okuması ve minik boylarda yapılan elemelerle başladı.

Arnavutköy Belediye Başkanı A. Haşim Baltacı Nakkaş Eyüp Güreşlerinde yaptığı konuşmasında; “1908 yılında Kırkpınar Baş Pehlivanı olmuş Nakkaşlı Eyüp Pehlivanın anısına, 1. geçen sene düzenlediğimiz yağlı güreşlerimizin, bu yıl geleneksel hale getirerek 2. düzenliyoruz. İçinizde Kırkpınar’a gitmiş birçok güreş sever var. Ama gitmeyenler üzülmesin. Hem atmosfer olarak hem de başpehlivan güreşçilerimizin katılımıyla Kırkpınarı aratmayacağımız bir organizasyon gerçekleştirdik” dedi.

Güreşler devam ederken bir sonraki senenin ağalık ihalesi de yapıldı. 4 kişinin katıldığı ağalık ihalesinde, Nakkaş Eyüp Güreşleri Kurucu Ağası Bülent Özenç çekilerek bir sonraki senenin ağası Ömerli Muhtarı Selçuk Öztürk oldu.

Recep Kara, Gökhan Arıcı, Ali Gürbüz, Serhat Gökmen gibi başpehlivanların kıyasıya mücadele ettiği, Kırkpınar Başpehlivanı Nakkaş Eyüp Güreşlerinin Başpehlivanı, Recep Kara’ yı finalde yenen Ali Gürbüz oldu.18 başpehlivanın mücadele ettiği yağlı güreşlerde; 1.Ali Gürbüz, 2.Recep Kara, 3. Serhet Gökmen ve Ali Güngör Ekin oldu.

Kırkpınar Başpehlivanı Nakkaş Eyüp Güreşlerinde kürsüye çıkan başpehlivanlara ödüllerini; Arnavutköy Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim verdi.

 

NAKKAŞ EYÜP YAĞLI GÜREŞLERİ SONUÇLARI
S.NO MİNİK-1 S.NO MİNİK- 2
1 Selami MACİT 1 Abdulhamit AK
2 Adem Burak UZUN 2 Hasan OZAKÇI
3 Emir can ASLAN 3 Faruk GÜNEYSU
3 Ahmet KARAVUŞU 3 Erkan TAŞ
S.NO TEŞVİK- 1 S.NO TEŞVİK- 2
1 Abdulkadir CAN 1 Mustafa TAŞ
2 Mücahit DAĞCI 2 Hamza GÜNEYSU
3 Şükrü KARAPINAR 3 Seyfullah KARAVUŞ
3 Feyzaullah AKTÜRK 3 Serkan AŞAR
S.NO TOZKOPARAN S.NO AYAK
1 Mehmet AKBEŞER 1 Muhammet PELİT
2 Muhammet SAFA TOK 2 Yusuf KAFLI
3 Okan ŞAHİN 3 Çağrı FIRTINA
3 Doğukan KAZANFER 3 Ali ŞEFİK GÜLER
S.NO DESTE KÜÇÜK S.NO DESTE BÜYÜK
1 Furkan KURT 1 Hakan TOPÇU
2 Ali YILDIRMIŞ 2 Mehmet MUSTAFA BULHAN
3 Doğan DURAK 3 Fatih BUZDAĞLI
3 Taner TOPÇU 3 Ahmet PEHLİVANOĞLU
S.NO KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY S.NO KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY
1 Gökhan AKÇEN 1 Asil ÇELİK
2 Zafer DAMA 2 Ünal ALTINTAŞ
3 Sertaç SOYALTIN 3 Serkan ÖZABAKIR
3 Halil RAHMAN 3 Mursel KAYA
S.NO BÜYÜK ORTA S.NO BAŞALTI
1 Hamza KÖSEOĞLU 1 Onur ŞENEL
2 Bilal KIVRAK 2 Muhammet TAŞÇI
3 Cemali KÜÇÜKGÜÇLÜ 3 Ali İMAMOĞLU
3 Abdulhamit ALTUN 3 İsmail KOÇ
S.NO BAŞPEHLİVAN
1 Ali GÜRBÜZ
2 Recep KARA
3 Serhat GÖKMEN
3 Ali GÜNGÖR EKİN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı yazın

Arnavutköy’de cinayet: Evine gelen saldırgan kurşun yağmuruna...

Arnavutköy'de bir kişi eşini ve eşinin arkadaşı olduğunu iddia ettiği kişiyi silahla öldürdü. Alınan bilgiye göre, Ersin Yılmaz ilçedeki ormanlık alanda kendisini aldattığını iddia ettiği...

Otomobilin çarptığı motosiklet sürücüsü metrelerce sürüklendi

Arnavutköy'de dün akşam saatlerinde meydana gelen trafik kazasında, bir otomobilin çarptığı motosiklet metrelerce sürüklendi. O anlar güvenlik kamerasına da yansıdı. Kaza, dün akşam saat 20:30...

Arnavutköy’de kahvehanede oyun oynayanlara ceza yağdı

Arnavutköy Merkez Mahallesi'nde bir kahvehaneye akşam saatlerinde gelen polis ekipleri, okey ve kağıt oyunları oynayan kişilere işlem yaptı. Arnavutköy Merkez Mahallesi bulunan bir kahvehanede korona...

Arnavutköy’de parkta üzerine aydınlatma direği düşen çocuk...

Arnavutköy'de, ikiz kardeşi ile birlikte parkta oyun oynayan çocuğun üzerine aydınlatma direği düştü. Ağır yaralanan 10 yaşındaki çocuk, hastanede hayatını kaybetti. İstanbul Arnavutköy Hacımaşlı Mahallesi'nde...

Marmara Denizi’nde meydana gelen deprem İstanbul’u salladı

Tekirdağ (Şarköy) Marmara Denizi'nde gece saat 01:00 civarında meydana gelen ve büyüklüğü Afad tarafından 4.1, Kandilli Rasathanesi tarafından ise 4.6 olarak açıklanan ve 4.3...