8.5 C
İstanbul
11 Ağustos ,Çarşamba, 2021
Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet HaberlerSazlıdere Gölü planlı olarak mı kurutuluyor?

Sazlıdere Gölü planlı olarak mı kurutuluyor?

Yağış oranları açısından oldukça sıkıntılı geçen bir mevsim neticesinde tüm barajlarda su oranları düşerken Sazlıdere’de de bu yüzden kuraklık var diye  biliyorduk.Fakat işin aslı gerçekten böyle mi?

Son verilere göre Sazlıdere Barajı yüzde 17,06 oranında suya sahip,bu oran yüzde 30 civarı olan İstanbul barajlarındaki su doluluk ortalamasının neredeyse yarısına tekabül ediyor.Gölün durumu ise daha vahim; tam anlamı ile bir kuraklık var.

 

SAZLIDERE PLANLI OLARAK KURUTULUYOR İDDİASI

1996 yılında inşası biten Sazlıdere Barajı  yıllık 50 hm3‘lük içme suyu sağlıyor.Bilindiği üzere Arnavutköy’e yapılacağı kesinleşen projelerden özellikle “Kanal İstanbul” projesinin tam olarak bu gölün hazır kazılı konumundan faydalanılarak uzanacağı sıklıkla dile getirilmekteydi.

İski kaynaklarından elde edilen ve resmi olmayan bilgilere göre ise Sazlıdere Barajı’ndan göle planlı olarak az su veriliyor.Bunda barajdaki su oranının etkili olduğu vurgulanırken diğer yandan zaten doğal kaynaklardan beslenemeyen gölün kuruma durumuna gelmesini ise “Kanal İstanbul” güzergahı söylentilerinin gerçeğe dönüşme basamaklarından birisi olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır.

haber:arnavutkoyden.com

Selamcılar Grup
- Advertisment -