8.5 C
İstanbul
15 Ağustos ,Pazar, 2021
Ana SayfaBölgeden HaberlerSeçim bitti Arnavutköy projelerinin önü açıldı

Seçim bitti Arnavutköy projelerinin önü açıldı

Her ne kadar yerel olsa da, etkisi itibarıyla genel politika ve ekonomik kararlara da etki eden seçimler sona erdi.

Seçimlerin ardından iş dünyasının temsilcileri, seçim  sonuçlarını değerlendirirken, “3. Köprü, yeni havaalanı, HES’ler ve Kanal İstanbul gibi projelerin önündeki engellerin teker teker ortadan kalkacağı görünüyor” yorumunu yaptı.
Seçim öncesi gerilen siyasi ortam sebebiyle hem uluslararası yatırımların hem bireysel tüketici harcamalarının daha da hareketlenmesi de bekleniyor. Stratejistler, “Piyasalar AK Parti’nin seçimleri önde kapatacağını satın almıştı” yorumunu yaparken, ekonomik istikrarın devamının oylandığına dikkat çekiyor. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ankara Ekonomi Araştırmacısı Erdal Tanas Karagöl, “Halk ekonomide riske hayır dedi” değerlendirmesini yaptı. Karagöl, “Açıklanacak büyüme rakamları da beklenenin üzerinde çıkacağını SETA olarak tahmin ediyoruz. Sonuçta halk, ekonomide risk almak istemediğini seçim sonuçlarıyla ortaya koydu. Yarın piyasalar açıldığında siyasi risk primin düşmesine paralel olarak başta faizler olmak üzere döviz kurlarında bir gerileme olacaktır” diye konuştu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)?Başkanı Mehmet?Büyükekşi de “Türkiye büyük bir demokrasi sınavından başarıyla geçti. Şimdi toplumun tüm kesimleri yeniden ekonomiye, ihracata odaklanmalı. Son dönemde yaşadıklarımızı geride bırakalım, geleceğe bakalım” dedi.?Büyükekşi, bütün belediye başkanlarından da bölgeler arası eşitsizlikleri gidermesini, kendi bölgesindeki ihracatı geliştirmeye yönelik kriterleri ön plana almaları gerektiğini ifade etti.
Seçimlere girilirken Arnavutköy’e yapılacak olan üçüncü havalimanı, 3.köprü, Kanal İstanbul gibi projelerin durdurulması istenmiş, 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında da dev projelerin üstlenicisi olan şirketlerin yöneticileri gözaltına alınmıştı. Operasyonlarda, 3. havaalanı ihalesini alan şirketin yöneticileri ile ortaklarının gözaltına alınması istenmişti. Operasyonlarda, özellikle dev projeleri üstlenen şirketlere yönelik suçlamalar da dikkat çekmişti.

kaynak:arnavutkoy.web.tr

Selamcılar Grup
- Advertisment -