8.5 C
İstanbul
12 Ağustos ,Perşembe, 2021
Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet HaberlerÜçüncü Köprü'nün temel atma töreni

Üçüncü Köprü’nün temel atma töreni

Üçüncü köprü ile Kuzey Marmara Otoyolu’nun temel atma töreni  köprünün Avrupa yakası ayaklarının bulunduğu Garipçe’de yapıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, çok sayıda bakan ve bürokratın katılımıyla gerçekleştirilen temel atma tören alanına platform kurularak bağlantı yollarında geçici asfaltma yapıldı.

1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprü ilklerin köprüsü olarak adlandırılıyor. Üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Ayrıca köprünün bir başka ilki ise 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olması. Köprünün Garipçe’deki iki ayağının teknik özelliklerine bakıldığında köprü ayakları 20 metre derinliğinde ve 20 metre çapında olacak. Ayrıca, köprü ayakları deniz seviyesinden 12 metre aşağıda olacak. 2015’te tamamlanması hedeflenen 3. Boğaz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Odayeri-Paşaköy kesiminde yer alıyor. Köprü üzerindeki raylı sistem Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosuyla entegre edilecek raylı sistemle Atatürk, Sabiha Gökçen ve yeni yapılacak 3. Havalimanı birbirine bağlanacak. Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. 4.5 milyar lira yatırım bedeli olan proje, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İÇTAŞ-ASTALDİ konsorsiyumu tarafından yapılacak. Bu süre sonunda Ulaştırma, Denizcili ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilecek.

Öte yandan, üçüncü köprünün devamı olan Kuzey Marmara Otoyolu uzunluğu ise 115 km olacak. Odayeri-Paşaköy arasında 19 kavşak ve bağlantı yolu bulunuyor. Proje hayata geçtiğinde İstanbul trafiğini büyük ölçüde azaltması bekleniyor.

 

Törenden Notlar:

  • Dünyanın en uzun değil ama en geniş köprüsü olacak
  • Şerit sayısı 8, iki de demir yolu 10 şerit. Viyadükler ve 4 tünel yapılacak
  • Toplam dolgu 70 milyon metreküp. Köprü ile birlikte 45 altgeçit ve 63 üstgeçit yapılacak.
  • Köprü bittiğinde transit trafik buradan yapılacak.
  • TIR’lar ve kamyonlar 3. köprüden geçecek.
  • Köprü 3 yılda tamamlanacak
  • Köprü geçiş ücreti de 3 dolar karşılığı Türk lirası olacak

 

Selamcılar Grup
- Advertisment -