Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet HaberlerYeni İstanbul'da otomobil kullanılmayacak mı?

Yeni İstanbul’da otomobil kullanılmayacak mı?

Arnavutköy’ün bir kısmının da dahil olduğu bir alanda kurulması düşünülen yeni yerleşim alanı için otomobillere yer olmadığı söyleniyor.


Amerikalı şehir plancısı ve mimar Rasekh, yeni İstanbul planı için ‘Burada otomobillere yer yok. Deniz kıyısında da yol olmayacak. Yeni İstanbul ailelere ait olacak’ dedi.

Amerikalı şehir planlamacısı Rasekh, İstanbul’da kentsel dönüşümün toplumsal uzlaşmayla gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Türk hükümetince kabul gören yeni İstanbul planını değerlendiren Rasekh, “Burada otomobillere yer yok. Yeşili, yenilenebilir enerjiyi teşvik ediyoruz” dedi.

Rasekh, yeni İstanbul için yapılan planlamalar konusunda son derece radikal önerilerde bulunduğunu, Türk hükümetinin de bu önerileri kabul ettiğini belirterek, “Yeni İstanbul mahalle konseptine göre yapılandırılmış olacak” dedi.
Reklam

İzmir’de Ege Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Konferansı’nda konuşan Rasekh, Şangay’ın ardından İstanbul’da yeni kent merkezi planları üzerinde çalıştığını söyledi. Rasekh, başarılı kentsel dönüşüm için toplumla uzlaşmak gerektiğini bildirdi.

DENİZ KIYISINDA YOL OLMAYACAK

Rasekh, Türkiye’de kentsel dönüşümün Türk değerlerine bağlı olarak gerçekleşeceğini de belirtti:

”Tüm mahalleyi yıkalım demekle kentsel dönüşüm olmuyor. Türk hükümeti bana özgürlük verdi ve önerilerimi kabul etti. Son derece uzun araştırmalar yaptım. Yepyeni tipte bir şehir yaratacağız, tamamen farklı bir kent olacak. Yeni İstanbul’da otomobilleri istemiyoruz. Yeni İstanbul’da yeşili, sürdürülebilirliği, yenilenebilir enerjiyi teşvik ediyoruz. Deniz kıyısında yol olmayacak. Yeni İstanbul ailelere ait olacak, çocuklara ve yaşlılara ait olacak.”

MAHALLE ÖNEMLİ

Sidney Rasekh, yeni İstanbul planıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüşmeler yaptığını da anlattı:

”Başbakan Erdoğan, yeşil bir kent istiyor. Topbaş ise bir Osmanlı şehrinin tasarlanmasını istiyor. Topbaş aslında yeni şehirle eski şehir arasındaki uyumdan bahsediyor. Ben öyle bir şehir tasarlamak istiyorum ki, bu şehir bir Türk şehri olsun. Yeni İstanbul mahalle konseptine göre yapılandırılmış olacak.”

Maslak’ın, Türkiye için kötü bir örnek olduğunu ve kötü bir Florida kopyası olduğunu söyleyen mimar; yeni İstanbul’da böyle bir plana yer olmayacağını vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -