Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerYunan Ziyaretçiler Arnavutköy'de

Yunan Ziyaretçiler Arnavutköy’de

yunan ziyaretçiler

Bir zamanlar dedelerinin yaşadığı topraklara 86 yıl aradan sonra bir ziyaret gerçekleştiren 75 Yunan vatandaşı, tarihi mekânları gezerken gözyaşlarına hakim olamadılar. Yunanistan’ın Yeni Mudanya Belediyesi tarafından düzenlenen bir gezi programı çerçevesinde, Arnavutköy ve Boğazköy’ü de gezen grup, bol bol fotoğraf çekerken, dedelerinin hikâyelerini fotoğraf karelerinde ölümsüzleştirmeye çalıştılar.

Dünyada bir başka örneği olmayan, Türkiye ile Yunanistan arasında 1923 yılında imzalanan nüfus mübadelesi ile Türkiye’de yaşayan 1 milyon 200 bin Rum Yunanistan’a göç ederken, 500 bin Türk Yunanistan’daki topraklarından Türkiye’ye göç ettirildi. Yaklaşık 2 milyon insanın anlaşma gereği göç ettirilmesi, o dönemlerde büyük sorunlara yol açmıştı. En büyük sorunların başında da, yüzyıllarca sahiplendikleri topraklardaki evlerini, topraklarını, komşularını, dostlarını kaybetmek olmuştu. Her iki milletten insanların torunlarına anlattıkları hikâyelerle beslenen anılar gerçekleşen bir ziyaretle canlandı.
Arnavutköy Belediyesi tarafından misafir edilen 75 Yunan vatandaşı, tercüman aracılığıyla da olsa birbirlerine olan sevgi ve muhabbetlerini ifade ettiler. Arnavutköy Belediye Başkanlığı’na gezi öncesi bir ziyaret gerçekleştiren 75 kişilik Yunanistanlı grup, burada gördükleri ilgi ve misafirperverlik için teşekkürlerini ilettiler. Çay ve çikolata ikramının yapıldığı ziyarette Başkan Yardımcısı Melik Genç, her iki milletin de kültür öğelerinin ortak bir çok yanı bulunduğunu belirterek, yüzyıllarca bir arada kardeşçe yaşamış milletlerin torunları olarak geçmişin olumsuz örneklerini değil, geleceğin güzelliklerini paylaşmak gerekliliğini dile getirdi.
Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Melik Genç; “ne gözyaşının farklı bir rengi vardır, ne de mutluluğun tarifi farklıdır. İnsanlar bilmediklerine yabancıdır. Tanıdıkça birbirimizi anlarız. Sizleri duygulandıran, sevindiren, hüzünlendiren duygular bizler için de geçerlidir. Biz dostluğun, kardeşliğin hüküm sürdüğü bir dünya düşünüyoruz.
Dolayısıyla sizlerin ziyaretine bir iade-i ziyaretle karşılık vermek isteriz. En yakın bir zamanda Yunanistan’da olmak bizler için de sevindirici olacaktır” dedi. Yunanistanlı misafirler ise gördükleri ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirirken,başta Arnavutköy Belediye Başkanlığı’na olmak üzere, Başkan yardımcıları ve belediye çalışanlarına teşekkür ettiler.
Arnavutköy Belediye Başkanlığı’na yapılan ziyaretinin ardından Belediye Başkan Yardımcıları Melik Genç ve Turgut Baran ile birlikte bölgedeki eski yerleşim yerlerini ziyaret eden grup, eski bir kiliseyi gezdi. Eski kilisenin ziyaretinde duygulu anlar yaşayan Yunanlı misafirler dedelerinin hatıralarını gözlerinde canlandırdılar. Eski kiliseyi ve çevresini heyecanla gezen grup hemen hemen her anı fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirdiler. Arnavutköy İlçe Merkezi’ne kadar yürüyerek gelen Yunanlı grup burada kendilerine ikram edilen baklavayı görünce, Yunancada da baklavanın aynen söylendeğini ifade ettiler. Avrupalılar arasında milli bir mesele haline getirilmeye çalışılan “baklava Avrupalıdır” meselesi, Arnavutköy’de milli bir mesele olmaktan çok “tatlı yiyelim tatlı konuşalım” şekline dönüştü. Gezinin ardından Çanakkale’ye doğru yola çıkan Yunanistanlı grubu, Belediye Başkan Yardımcıları ile sevgi gösterisinde bulunan çocuklar uğurladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -