3.Havaalanı’nda dolgu sorunu

3. Havalimanı için Arnavutköy çevresinde büyük dolgular yapılması gündemde.


Üçüncü havalimanının kesinleşmiş ÇED Raporu’na göre, Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinin bulunduğu bölgede yapılacak çalışmalarda önemli miktarda dolguya ihtiyaç olacak. Bölgedeki ocakların doldurulmasının yanı sıra, su birikintilerinin de ortadan kaldırılması şart.

YAKLAŞIK 2.5 MİLYAR METREKÜP DOLGU GEREKİYOR!

Raporda, “Proje alanında uzun yıllardır devam eden kömür ocakları faaliyetleri sonucu oluşmuş çukurlarda yağmur sularının dolmasıyla oluşan büyüklü ve küçüklü geçici su birikintileri yer almaktadır. Bu su birikintileri herhangi bir akarsu veya devamlı su kaynağı ile beslenmemektedir” bilgisi yer alırken, şu tespit dikkat çekiyor:
“Topografyada en yüksek kot 160 m olup en alçak kot -37 metredir. Dört etap halinde yapılması planlanan İstanbul 3. Havalimanının PAT sahaları için ortalama 105 metre kotuna göre dolgu yapımı düşünüldüğünde Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre yaklaşık 2 milyar 500 milyon metreküp dolguya ihtiyaç olduğu öngörülmektedir.”

ÇILGIN PROJE “KANAL İSTANBUL”  HAFRİYATLARI KULLANILACAK

Proje kapsamında dolgu amaçlı kullanılacak malzemelerden bir kısmı “ÇED Olumlu” veya “ÇED Gerekli Değildir” kararı almış ruhsatlı maden ocaklarından sağlanacak. Dolgu için kullanılması planlanan diğer malzemeler için de raporda, “Proje sınırları içerisinde kot farkı düzenleme çalışmaları sırasında meydana gelecek hafriyat malzemesinden, kamu yatırımlarından kaynaklı uygun malzemelerden (kentsel dönüşüm, otoyol, demiryolu, Kanal İstanbul, yurt içi ve yurt dışı, vb.) temin edilecektir. Söz konusu dolgu
malzemeleri, madencilik faaliyetlerinden kaynaklanan kot farkının kapatılması ve arazi
düzenleme çalışmaları için kullanılacaktır” bilgisi yer aldı.

Hafriyat kullanımdan önce işlemden geçecek

Dolgu malzemesi olarak temin edilecek hafriyat malzemesinin, inşaat yıkıntı atıkları geri kazanım tesislerinde boyut küçültme gibi ön işleme tabi tutulduktan sonra altyapı veya alt temel malzemesi olarak
kullanılabileceği kaydedildi. İnşaat aşamasında gerekli dolgu malzemesi, proje alanına bağlantılı mevcut ve açılacak yeni yollar ile taşınacak. Hazır beton ihtiyacı ise serbest piyasadan satın alınarak veya alanda kurulacak hazır beton santrallerinden sağlanacak.

DENİZ DOLGUSU DÜŞÜNÜLMÜYOR

İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı projesi kapsamında kıyı kenar çizgisinden ileride herhangi bir şekilde yapılaşmaya gidilmesi ve deniz dolgusunun yapılması şimdilik düşünülmüyor. Buna karşın raporda, “Söz konusu proje kapsamında ilerleyen yıllarda projeye entegre edilecek kıyı yapısı ve deniz dolgusunun yapılması planlanması durumunda ÇED Yönetmeliği kapsamında gerekli iş ve işlemler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ayrıca başvuruda bulunulacaktır” vurgusu da yer alıyor.
Fakat tüm bu hafriyat ve dolgu işlemleri için henüz  maliyet çalışması ve planlaması yapılmamı durumda.

Kaynak:ÇED Raporu -Basın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -