Ana SayfaDiğerGüncel Haberler3.Köprü Güzergahında Sır Perdesi Kalkmadı

3.Köprü Güzergahında Sır Perdesi Kalkmadı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprü için yine ve otoyolun İstanbul’un kuzeydeki son kalan akciğerlerinin zarar görmemesi, en az tahribata maruz kalması için farklı inşaat tekniklerini kullanacaklarını, tünel ve viyadük ağırlıklı olacağını bildirdi.


İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprüye ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, şunları kaydetti:

”3. köprünün amacı doğu-batı arasındaki transit trafiği şehir içine sokmadan Trakya’ya, Avrupa’ya taşımaktır. Yeri, piyasada çok konuşuluyor. Bizde gizli saklı olmaz. Geçe hafta ‘Köprünün inşaatına gizlice başlandı’ diye haberler çıktı. Güzergahı söylemeyeceğim. Köprü için sadece köprü yapmanız yetmiyor. Köprü için ana ve ara bağlantı yolları lazım. 2 yıldır hassas çalışmalar yapıldı. Kamulaştırma maliyeti, çevre ve İstanbul’un trafiğine, transit trafiğe katkı sağlaması gibi hususlar dikkate alındı.

Köprünün geçtiği yerin belediye imar planlarına işlenmesi lazım. İstanbul, İzmit ve Adapazarı’nda imar planlarına işlenecek ve biz açıklayacağız. Bunları yapmadan açıklama yaparsak, belediyelere emri vaki olur. İkincisi de bütün bu işlemler yapılmadan ortaya atılacak güzergah bilgileri bazı mağduriyet ve haksız kazançları beraberinde getirecek. Hassasiyetimiz bundan ibaret. Bu ay sonuna kadar imar planlarına işlenecek hale getireceğiz. Ağustosta bu işlem yapılacak. Eylül ayında ihale ilanına çıkmayı planlıyoruz.”
KÖPRÜ YATIK YA DA DÜŞÜK ASKILI OLACAK

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, köprünün mimarisinin nasıl olacağının sorulması üzerine, ”3. Köprü için iki türlü proje var: Yatık askılı ve düşey askılı. İstanbul’un tarihi siluetine uygun olacak. Projenin orijinalinde raylı sistem yok ancak biz raylı sistem etüdü de yapalım demiştik. Orta ve uzun vadede, Türkiye’den Avrupa’ya uzanacak direkt geçiş ve onların İstanbul raylı sisteme bağlantısı için böyle bir etüt yaptırıyoruz. Uygulanıp uygulanmayacağı bu etüt sonunda ortaya çıkacak. Bu etüdü yapıp görmek istedik. Uygun sonuç çıkarsa yapmışken bu alt yapıyı da hazır hale getirmeyi uygun gördük” diye konuştu.

——————————————————-

Konuyla ilgili haberler

3.Köprü Arnavutköy’e Uzanıyor Gibi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -