Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavuköy’de “Aydınlanma ve Özgürlük” Paneli Yapıldı

Arnavuköy’de “Aydınlanma ve Özgürlük” Paneli Yapıldı

Arnavutköy Suatlar’da bulunan Uzunköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde Üniversite Konseyleri Derneği tarafından üçüncüsü gerçekleştirilen aydınlanma ve özgürlük paneli yapıldı.

Daha önce iki kere Arnavutköy Cemevinde gerçekleştirilen panelin üçüncüsü bugün yapıldı. Eğitim- sen  4 nolu şube üyesi öğretmenin açılış konuşması ile başlayan panel daha sonra soL Haber portalı köşe yazarı ve iktisatçı Mehmet Yavuzkan’ın  “AKP GERİCİLİĞİ KARŞISINDA AYDINLANMANIN ÖNEMİ ” başlığı adı altında konuşmasıyla başladı. Aydınlanma mücadelesinin yaklaşık dört yüzyıldır devam ettiğini söyleyen Yavuzkan, bu mücadelenin insanların canına mal olmasına rağmen devam ettiğini söyledi .

“Bruno dünyanın döndüğünü söylediğinde onu yakmışlardı, sonra anlaşıldı ki dünya kendi etrafında dönüyor. Ama o günlerde çıkarlarına uymayan kilise Bruno’yu cezalandırdı. Bugün de aydınlanmadan ve bilimden yana olan insanların cezalandırıldığını bilmekteyiz. Bugün ki aydınlanma mücadelesinin işçilerin ve emekçilerin vereceği mücadele ile yeniden anlam kazanacağını bilmeliyiz. Eğitim sisteminden örnek vermek gerekirse bugün AKP gerici eğitim müfredatı ile insanları kuşatmaktadır. Hakkını aramayan haksızlıklara boyun eğen bir toplum yaratmak için böyle bir eğitim sistemi oluşturmak istiyorlar. Aynı şey Suriye de savaş çıkarmak için de kullanılıyor. Ülkemiz işçi cinayetlerinin yoğun olarak gerçekleştiği bir ülkedir. İşçilerin örgütlü mücadelesi ile bu karanlık dağıtılır” diyerek sözlerini sonlandıran Mehmet Yavuzkan’dan sonra sözü Pir Sultan Abdal Kültür ve Araştırma Derneği yönetim kurulu üyesi Doktor Atilla Özdemir aldı. Konuşma başlığı olan “eşitlik özgürlük ve aydınlanma mücadelesinde aleviler” hakkında sunum yaptı. İnsanların sabırla ve her adımını planlayarak gericilik ile mücadele etmesi gerekir diyerek söze başlayan Özdemir kısaca şunları ifade etti. “11 yıldır AKP eliyle ülkemiz adım adım karanlığa teslim edilmektedir. TSK, yargı , medya ve benzeri kurumlar içinde kadrolaşan AKP kendi rejimini kurmuştur. Bu rejim ABD destekli olarak ve Ortadoğu projesi olarak kurulmuştur. Mezhep üzerine dayanan alevi düşmanlığı yapan insanların bölen, birbirine düşüren bir rejimdir yeni düzen. Savaşçıdır, piyasacıdır, gericidir. AKP nin gericiliğine karşı aydınlanmacılığı, piyasacılığına karşı kamuculuğu, zorbalığa karşı özgürlüğü savunmalıyız. Bu mücadele örgütlü mücadele olmadan asla olmaz. ” diyerek sözlerini bitiren Atilla Özdemir’den sonra forum kısmına geçilen panelde dinleyicilerin büyük çoğunlunun söz alarak katıldığı forum kısmına devam edildi. Forum bölümünün sonunda AKP’nin 4+4+4 eğitim sistemi ile geleceğimizi karartacağı belirtilerek önümüzdeki dönemde bu eğitim sistemine karşı mücadele etmek için kaybedecek zamanın olmadığı, bir an önce harekete geçmek gerekir denilerek panel sonlandırıldı.

kaynak :arnavutkoyden.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -