Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavutköy Belediyesi Mevlana'yı Andı

Arnavutköy Belediyesi Mevlana’yı Andı

Büyük Türk  mutasavvıfı Mevlana Arnavutköy’de Arnavutköy Belediyesi’nin Mevlana Haftası nedeniyle gerçekleştirdiği etkinliklerle anılıyor .

Arnavutköy Belediyesi’nce her yıl anılan Mevlana’nın vuslatı Şeb-i Arus törenleri renkli görüntülere sahne oldu. Tiyatro grubu Külliyen’in Nar-ı Aşk Mevlana adlı oyunu ışıklandırma efektleri ve seslendirmeleriyle büyük beğeni topladı. Mevlana’nın hayatının anlatıldığı oyunda Mevlana ve onun hocası Şems-i Tebrizi arasındaki hoca öğrenci bağlılığı üzerinde duruldu. Tiyatro gösterisinden sonra verilen arada bir konuşma yapan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, hoşgörünün timsali olarak gösterilen Mevlana’nın torunları olarak, birlik ve bütünlüğümüzü korumanın Mevlana’nın daha iyi anlaşılmasına ve anlatılmasına bağlı olduğunu söyledi.

Yüzlerce Yıldır Yaşatılan Gelenek Semazen
Başkanın konuşmasının ardından sema gösterilerine geçildi. Yüzlerce yıldır yaşatılan Mevlevi töreni semazen gösterileriyle devam etti. Semazen gösterisinin ardından sahneye gecenin beklenen sanatçısı Peygamber aşkını anlattığı şiirlerle tanınan Şair Dursun Ali Erzincanlı katıldı. Adın Geçer, Onbir Kadın gibi sevilen, Peygamber ve Sahabi aşkını anlattığı şiirlerini seslendiren sanatçı, gönülleri mest etti. Arnavutköylülerin yoğun ilgi gösterdiği gece yaklaşık 4 saat sürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -