Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerArnavutköy'de İmarlara Kademeli Olarak Açılmaya Devam Ediyor

Arnavutköy’de İmarlara Kademeli Olarak Açılmaya Devam Ediyor

İstanbul’un hava ve orman açısından deposu olan Arnavutköy ilçe’sinde imarlar kademeli oalrak açılmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilçenin makro imar planlarını büyük oranda tamamladı. Arnavutköy Belediyesi de 1/1000’lik uygulama imar planlarını tamamlayıp hızla kendi meclisinden geçirdi.

Hadımköy Bölgesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planı 2007 nisan ayında İSKİ görüşüne ve üst ölçekli planlara aykırı olduğu gerekçesi ile İstanbul 9. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi Hadımköy Sanayi Bölgesi Nazım İmar Planını hazırladı. 1/5000 ölçekli plan İstasyon Mahallesi, Ömerli Mahallesi, Deliklikaya Mahallelerine yönelik olarak hazırlandı. Arnavutköy Belediyesi de 1/1000 ölçekli Hadımköy Sanayi Bölgesi 1. Etap Uygulama İmar Planı’nı 2011 Mart ayında meclisten geçirdi.

 

Hadımköy ‘de İmara Açılıyor

 

Arnavutköy Belediyesi, Hadımköy I. Etap imar planlarının tamamlanmasının ardından aynı bölgede II. Etap Uygulama İmar planı çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz mayıs ayında da kendi meclisinden planı geçiren Arnavutköy Belediyesi, Hadımköy’deki imar uygulamalarına izin verdi. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hadımköylülerin merakla beklediği konut alanlarını kapsayan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarının tamamlanmasının ardından Arnavutköy Belediyesi de uygulama imar planı için çalışmalarını hızlandıracak.

 

Çilingir Mahallesi Büyükşehir’den Onay Bekliyor

2007 yılı ağustos ayı  tasdikli  Çilingir  Mahallesi  Nazım İmar  Planı,  donatı  alanlarında  kalan şahıs parsellerinin  yeniden   değerlendirilmesi  talebi nedeniyle,  Büyükşehir Belediyesince yeniden değerlendirilmeye alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1/5000 ölçekli Çilingir Mahallesi’ni de kapsayan  Arnavutköy Merkez ve Çevresi Revizyon Nazım İmar Planı yine geçtiğimiz nisan ayında onayladı.  Aynı bölgenin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Arnavutköy Belediye Meclisi’nden geçti ve onaylanmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -