Ana SayfaDiğerVideo GaleriArnavutköy'de su arıtmayı iki katını çıkaracak tesis İmamoğlu tarafından açıldı

Arnavutköy’de su arıtmayı iki katını çıkaracak tesis İmamoğlu tarafından açıldı

Arnavutköy’deki Taşoluk İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin günlük kapasitesini 2 kat artıracak ikinci kademe ünitesini devreye aldı. Böylece; tesisin 50 bin m³/gün kapasiteli arıtım gücü, toplam 100 bin m³/güne çıktı

Açılışta konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Arnavutköy, İstanbul’un yaklaşık 12-13 yıl öncesinde hiç de bilinmeyen, tasarlanmamış bir büyümeye sahip şu anda. Çünkü, fazla değil, 13 yıl öncesine döndüğümüzde, burada bir havalimanı yoktu planlarda. Ama bir anda bir planlama yapıldı ve burada dünyanın en büyük havalimanlarından birisi yapıldı. İster istemez bu hem Arnavutköy çevresine olan yerleşimi hem de buradaki büyümeyi çok farklı bir boyuta çevirdi. Ve şu anda, elbette ki tahminlerin çok ama çok üstünde, insanlar Arnavutköy’e doğru yerleşime başladılar. Artan nüfus var. Havalimanının getirdiği ihtiyaçlar var. Bu anlamda her konuda bir altyapı sürecine ihtiyaç var burada. İnsani yaşam koşullarının iyileştirilmesinden, hayat kalitesinin arttırılmasından tutun da altyapıya kadar, yola kadar, her hususta etkili bir süreç tarifine ihtiyaç var” dedi.

“1 MİLYAR 300 MİLYON LİRALIK YATIRIM BÖLGEYE DEĞER KATTI”

İSKİ’nin, Arnavutköy’e yaptığı toplam 1 miyar 300 milyon liralık yatırımlarla, bölgeye değer kattığının altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi: “Bundan sonra, İstanbul’un sıklıkla, ‘Bir anda yokken, bir anda var’ diyeceğimiz planlarla yoğurulacağına, yorulacağına, alabora edileceğine, altüst edileceğine; daha uzun vadeli, nüfus yerleşiminden altyapı yatırımlarına kadar, daha istikrarlı bir sürece kavuşması bizim temel çalışmamızdır, isteğimizdir ve bu konuda çok tutarlı bir yolculuğu İstanbul’a mutlaka tarifleyeceğiz”

İMAMOĞLU KANAL İSTANBUL’A DEĞİNDİ: “YAPAMAYACAKLARINI BİLDİKLERİ HALDE”

Açılışını yaptıkları tesisin, kentin en önemli su kaynaklarından Terkos Barajı’yla da bağlantısı olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Burayı, Kanal İstanbul gibi bu şehri, bu ülkeyi alabora edecek bir kavramla, hala -yapamayacaklarını bildikleri halde- meşgul etmelerini gerçekten anlamsız, gereksiz bir gündem olarak gördüğümü de ifade etmek isterim. Bu beton katliamını, bu şehre inşallah hiçbir şekilde sokmayacağız ve bu şehrin kaderini böyle alabora edecek bir meseleyi, İstanbul’a yük etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. İstanbul’un her ilçesine olduğu gibi, Arnavutköy’e de özel önem verdiklerini ve hizmetlerini bu bilinçle yaptıklarını vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul, bir bütündür. İstanbul’un partili bir ilçesi yoktur. Hiçbir ilçenin partisi olmaz. Her ilçe, bu ülkenin bir idari bölgesidir. İstanbul da o 39 ilçelik bir alanın bir bütünüdür, dünya kentidir. Bu bağlamda şehirlerimizin, ilçelerimizin her noktasına eşit hizmete, başta İSKİ olmak üzere, bütün kurumlarımız üzerinden de hassasiyetle, dikkatle devam ediyoruz. Etmeye devam edeceğiz. Hiç bundan taviz vermeyeceğiz” dedi.

YENİ ARITMA TESİSİ KAPESİTEYİ İKİ KATINA ÇIKARDI

İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa da açılışını yaptıkları tesisle ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Başa’nın paylaştığı bilgilere göre; Arnavutköy İlçesi’nde artan su ihtiyacını karşılamak amacıyla, mevcut 50 bin m³/gün kapasiteli Taşoluk İçme Suyu Arıtma Tesisi’ne ek olarak, yine 50 bin m³/gün kapasiteli Taşoluk 2. Kademe İçme Suyu Arıtma Tesisi tamamlandı ve toplam kapasite, 100 bin m³/güne çıkartıldı. Toplam yatırım değeri 435 milyon lira olan projeler içerisinde tesise ilave olarak; bölgedeki su kesintilerine engel olmak amacıyla, 5 bin m³ kapasiteli Arnavutköy içme suyu deposu yapıldı. Arnavutköy ilçesinin nüfus projeksiyonuna göre, özellikle yeni havalimanı ve çevresinin su ihtiyacını karşılayabilmek için 4.610 metre isale hattı döşendi. Bölgede ekonomik ömrünü tamamlayan hatların yenilenmesi ve yeni taleplerin karşılanması amacıyla, 79.497 metre içme suyu şebekesi imalatı gerçekleştirildi. Ayrıca, ilçe genelinde yetersiz kesite sahip, kullanım ömrünü tamamlamış, atık su hattı olmayan bölgelerde atık su kolektör ve şebeke hattı; su baskınlarının önüne geçmek için ise, yağmur suyu hattı inşa edildi, Şirindere’de ıslah çalışması gerçekleştirildi. Tüm bu çalışmaların toplam uzunluğu 49.072 metre oldu.

arnavutkoyden.com/ Engin AKPINAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -