Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet HaberlerArtık Belediyeler de İşkur Hizmeti Verecek

Artık Belediyeler de İşkur Hizmeti Verecek

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 38 İlçe Belediyesi istihdama yönelik işbirliği protokolü imzaladı.

İŞ-KUR, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri arasında “İstihdam İçin İŞKUR – Yerel Yönetimler İşbirliği Protokolü İmza Töreni İBB Saraçhane’deki Başkanlık Binası’nda düzenlenen törene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve ilçe Belediye Başkanları katıldı. Protokol’e Beşiktaş Belediyesi hariç tüm belediyelerin katıldığı belirtildi.

Protokol töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesinin de işsizlik olduğunu belirtti. İşsizlik sorununun Türkiye için çok kronik hale geldiğini ve yapısal ve kolayca çözüm umudu vaad etmeyen bir sorun olarak ortada durduğunu vurgulayan Bakan Dinçer, “Geçtiğimiz uzun yıllara baktığımızda, işsizlik oranı yüzde 9 ila yüzde 13 arasında gidip gelmiş. Ülke olarak bunu bir türlü daha aşağılara indirme fırsatı bulamamışız. Son yıllarda 2008 yılı Ekim ayından itibaren ortaya çıkan küresel kriz nedeniyle sorunumuz daha ağırlaşmış bulunuyor. Bununla ilgili olarak biz hem işsizliğin yapısal sorunlarının çözümü ile ilgili çabalar sarf ediyoruz, hem de küresel krizin etkisini kaldırmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yapısal sorunların çözümü ile ilgili son zamanlarda işsizliği önlemeye yönelik çok sayıda çalıştay da gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Dinçer, “Bu çalıştaylarda Türkiye’de bu konuda söz söyleyebilecek ne kadar uzman, akademisyen, sivil toplum örgütü, sendika temsilcileri varsa, ister işçi ister işveren sendikaları olsun, meslek odalarını bu toplantılara davet ettik ve işsizliğin çözümü ile ilgili hem düşüncelerini hem destek ve önerilerini talep etti. Bu konuyla ilgili yaptığımız çalışma yakın zamanda daha da netleşecek belki de hükümet tarafından yapılacak olan bir ekonomik ve sosyal konseyde de konu tartışılarak ülkenin politikası ve stratejisi oluşturulacak.” diye konuştu.

Küresel krizin etkilerin hafifletmek amacıyla yapılan çalışmalarda büyük aşamalar kat ettiklerini ancak işsizlik sorununu azaltmaya yetmediğini belirten Bakan Dinçer şöyle konuştu: “Kısa çalışma ödeneği uygulamalarında geçtiğimiz yıl belik de tüm Avrupa ülkelerinin dikkatini çekecek kadar başarılar elde etmiştik. 2010 yılında da kısa çalışma ödeneği ile ilgili çalışmalarımızı devam ettireceğiz. 2009 yılında tam 192 bin işçimiz işsiz kalmaktan kurtuldu. Kısa çalışma ödeneği uygulamalarıyla 2010 yılındaki geçtiğimiz iki aylık uygulamaları buna eklersen yaklaşık 205 bin çalışanımız kendi işlerini korumayı başardılar ve biz de böyle bir desteği vermekten dolayı çok mutlu olduk.”

Bu güne kadar işsizlik ödeneği almak için başvuran yaklaşık 2 milyon kişiden 1 milyon 838 kişiye işsizlik ödeneği verildiğini belirten Bakan Dinçer, “Bu günlerde bir ayda tek seferde verdiğimiz rakam çok şükür 100 binin altına düşmeye başladı. Bu belki ekonomik krizin etkilerinin azaltmaya başladığını gösterebilir ama hala bunlar için oldukça yüksek rakam olduğunu söyleyebiliriz.” İfadelerini kullandı.

38 Belediye İşkur Ofisi Gibi Hizmet Verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 38 İlçe Belediyesi’nin imzaladığı protokol çerçevesinde belediyeler İŞKUR ofisi gibi hizmet verecek. Şimdiye kadar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet veren İŞKUR’a belediyeler sayesinde vatandaşlar daha kolay ulaşacak.

İŞKUR’un son birkaç yıldır yaptığı çalışmalarla işsizlik sorunun odağında bir misyon kazandığını vurgulayan Bakan Dinçer, “Bu maksatla İŞKUR’a erişimi kolaylaştıracak adımlar atıyoruz. 81 vilayete il müdürlerimizle verdiğimiz hizmet yeterli değil, ama tüm il düzeyinde, ilçe hata belde düzeyinde hizmet bekleyen vatandaşlarımız varken, bütün il ilçe belde düzeyinde örgütlenme imkânımız olmaması sebebiyle belediyelerden yardım talep ettik. Zaten vatandaşlarımız kendisine en yakın gördüğü yerel idarelere işsiz kalmaları halinde müracaat ediyor ve iş talep ediyordu. Belediye başkanlarımız zaten ellerinden geldiğince kendilerine gelen başvuruları değerlendiriyordu. Bu protokolle bunu daha da sistematik hale getirdik. Özetlemek gerekirse bu protokolle birlikte belediyelerimiz İŞKUR ofisi gibi hizmet vermeye başlayacak.” Şeklinde konuştu.

Her belediyenin bazı personellerini İŞKUR’un başvurularıyla ilgili görevlendireceğini belirten Bakan Dinçer, belediyelerden iş bulma ve işsizlik ödeneği dair her türlü hizmete başvuru yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Arnavutköy Belediyesi İŞKUR için Kolları Sıvadı

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, İŞKUR’la yapılan anlaşmayla, vatandaşların uzak noktadaki İŞKUR şubelerine gitmesine gerek kalmadan, kendi belediyelerine müracaatla iş bulma ve işsizlik ödeneği gibi, İŞKUR’da yapabileceği tüm işlemleri gerçekleştirebileceğini ifade etti. Arnavutköy Belediyesi’nin de imza attığı protokol kapsamında belediye hizmet binasında İŞKUR masası ya da ofisi gibi bir düzenlemeyi en yakın zamanda faaliyete geçireceklerini belirten Başkan Baltacı, “vatandaşlarımız İŞKUR’da yaptıkları tüm işlemleri bu masalarda gerçekleştirebilecekler” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -