Çinli uzmanlar uyardı: “Pekin’de yeni çıkan virüs eskisinden daha bulaşıcı”

Çinli uzmanlar uyardı: “Pekin’de yeni çıkan virüs eskisinden daha bulaşıcı”

ABONE OL
Haz 16, 2020 14:50
Çinli uzmanlar uyardı: “Pekin’de yeni çıkan virüs eskisinden daha bulaşıcı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çinli uzmanlar Pekin’de yeni ortaya çıkan virüsün Wuhan’dakinden daha bulaşıcı olduğunu bildirdi. Pekin’in Xinfadi toptan satış pazarında ortaya çıkan yeni koronavirüsün, sadece dört gün içinde teyit edilen vaka göz önüne alındığında, ilk salgın dalgasının tespit edildiği Wuhan’ın Huanan deniz ürünleri pazarında tespit edilenden daha bulaşıcı olduğu sonucunu ortaya çıkardı.

Çin’li uzmanlar, Pekin’de bulunan koronavirüsün son derece bulaşıcı, muhtemelen daha bulaşıcı olduğunu gösteren dört günde 79 vakanın doğrulandığını söyledi. Balık pazarında, somon balık tezgahlarından yayıldığı düşünülen yeni virüsün, Avrupa kaynaklı olabileceği üzerinde duruluyor. Uzmanlar, önceki çalışmaların koronavirüsün balık gibi su organizmalarını enfekte etmediğini ve somonun ara konakçı olma olasılığının çok düşük olduğunu söyledi. Çinliler, yeni virüsün hayvanların işlenmesi sırasında hastalar tarafından kontamine olmuş ve soğuk zincirle Çin’e getirildiği iddia ediyorlar.

İKİ AYRI VİRÜS AŞI ÜRETİMİNİ ZORLAŞTIRIR MI?

Uzmanlara göre, virüsün farklı genotipleri, aşının daha az etkili ve hatta etkisiz olmasına neden olabilir. Bu, aşının dolaşan her iki virüse karşı etkili olması gerektiği anlamına gelir. Farklı virüs türleri farklı semptomlara neden olabilir veya henüz onaylanmayan tedavi zorluklarını artırabilir. Fakat bu durumun COVID-19 için etkili ilaçların gelişimini etkilemeyeceği düşünülüyor.

Yeni virüsün yayıldığı özellikle Xinfadi Pazarı’na gelen insanlar için, günlük 90.000 kişiye kadar günlük kapasiteye sahip yaklaşık 100 nükleik asit test merkezi ile büyük ölçekli testleri gerçekleştirilmeye başlandı. Pekin’de birçok yer karantinaya alınırken, vatandaşların şehirden ayrılması kurallara bağlandı. Şehre giriş-çıkışlarda kısıtlamaya gidildi.
.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.