Ana SayfaDiğerAraştırma HaberDeliklikaya Hizmete Aç

Deliklikaya Hizmete Aç


deliklikaya

Araştırma Haber :Salih Sütlan

Hizmetten nasibini alamamış Deliklikaya Köyü sakinleri, «2010 Kültür Başkenti İstanbul’a gelecek yabancı konukları burada ağırlayalım» dediler

Arnavutköy İlçesi Deliklikaya Köyü’nde yaşayanlar, içme suyu ihtiyacını köyün dışında hayırsever bir vatandaş tarafından yapılan çeşmeden karşılıyor. Köylüler, içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak için, ellerinde bidonlarla köyün dışında bulunan çeşmeye sayısız sefer düzenliyorlar. Su havzasında bulunan Deliklikayalıların içme suyu çilesi, görenleri hayrete düşürüyor.
Arnavutköy’e 15, Bahçeşehir’e 3 km uzaklıktaki köyün şebeke suyu sorunu yaşayan halkının imdadına, çeşme yetişiyor.

attd&zw_2Hizmet değil rant!

İSKİ tarafından yapılan ihaleyi kazanan müteahhit firma tarafından şebeke suyu için döşenen demir borulara su verilemiyor. Yarıda bırakılan şebeke suyu hizmeti ihalesi tekrarlanarak, Albayraklar Holding’e verildi. Firma tarafından köyün 1 km dışına yapılan su deposuna tankerlerle taşınan su, Deliklikaya köyüne yeterli gelmediği için köy halkı adeta suya hasret bırakıldı.
Firmaya ait su tankerleri günde 10 kez, depoya su taşıyor. Köyün kullanım su ihtiyacı bu şeklide kapatılmaya çalışılıyor. Deliklikaya sakinlerinden Nusret Salim, bazı ara sokaklara döşenen demir borulara şebeke suyu verilmediğini belirterek, “Köyümüzün ara sokaklarına döşenen bu demir boruların üstünü kapatıp gittiler. İşi alan müteahhit firma ise parayı aldı, hizmeti yarıda bırakıp gitti” dedi.
Salim, şöyle devam etti: “İSKİ ise bu konuya çözüm getirmek yerine, rant sağlamak için tankerlerle köyümüze su taşımacılığı yapan bir firma buldu. Bu firmaya ait tankerler, her gün köyümüze su taşıyor. Ancak su yeterli gelmediği için, halk ihtiyacını köyün dışında bulunan çeşmeden karşılıyor. Gün içinde kadın, çocuk herkesin elinde bidonlarla bu çeşmeden su taşınıyor.”
Bazı kadınlar ise, bulaşıklarını yanlarında getirerek çeşme başında yıkıyorlar.

attd&zw_3 Yabancıları getirin!

Deliklikaya’da sadece su soru yok. Yol, elektrik, sağlık ocağı, okul ve ulaşım gibi birçok sorunu da yaşayan köy halkı, “2010’da, Avrupa Kültür Başkenti’ne gelecek yabancı konukları getirsinler de burada biz ağırlayalım” diyerek, ilgililere ince bir göndermede bulundular.

Hani personel?

Deliklikaya’nın bir Sağlık Ocağı var. Ancak, hizmet verecek sağlık personeli yok. Bir yıl önce seçim yatırımı için göstermelik bir sağlık ocağı yapıldığını belirten Nusret Salim, “Hizmet verecek personeli yok. Bir yıldan beri sağlık ocağımız kapalı duruyor. Dönemin Hadımköy Belde Belediyesi tarafından yapılan sağlık ocağına dünyanın parası harcandı” açıklamasında bulundu.
Acil durumlarda ambulans ulaşmasının neredeyse olanaksız olduğuna dikkat çeken Nusret Salim, “Bu yüzden doğum ve benzeri acil durumlarda aracı olan komşularımızdan ricada bulunarak, hastalarımızı hastaneye ulaştırmaya çalışıyoruz. Getirdikleri hizmet prefabrik oldu, o da kapalı. Vatandaşın oyunu aldılar, hizmeti unuttular” ifadelerini kullandı.

3 yıldır inşaat halinde

Deliklikaya köyü merkezinde yapımına 3 yıl önce başlanan caminin de hala inşaat halinde olduğundan yakınan köy sakinlerinden Nusret Salim, “Cami yapımı için vatandaşlarımız yardımlarda bulundu. Ancak yardım paralarının nereye gittiği belli değil. Toplanan yardımın, bu caminin yapımında kullanılmadığı kesin” ifadelerini kullandı.
Caminin dışında veya en alt katına açılan bölümde namaz kıldıklarını belirten Salim, “Caminin her tarafı çöp içinde, inşaatı yarım bırakıldı. İlgili kurumlar da bu cami için hiçbir çalışma başlatmıyor. Camimizin bir an önce tamamlanması konusunda gerekli çalışmaların başlatılmasını istiyoruz. Köyümüzde rahat namaz kılacak bir yerimiz bile yok” dedi.

attd&zw Okulu da bitirmediler

Deliklikaya köyünün saymakla bitmeyen sorunlarına okul da ekleniyor.  2 yıl önce yapımına başlanan ancak sadece kaba inşaatı bitirilen okul, hala bitirilmeyi bekliyor. Yanı başında bulunan merkez binada eğitim alan köyün çocuklarına yeterli gelmediği için bu binanın yapılmasına karar verilmiş. Ancak yapımı başlatılan ilköğretim okulu binası, dış sıvası yapılıp bırakılmış durumda. Çocuklar, ufak bir binada er sınıfta 60-70 mevcutla eğitim alıyor. Ekibimizin Deliklikaya kılavuzu Nusret Salim, yarım bırakılan cami ve okulun tamamlanmasını istedi.

Önce yürü, sonra bin!

Arnavutköy’e bağlı Deliklikaya Köyü’nde yaşayan vatandaşlar, ulaşımdan yararlanabilmek için 4 km yürümek zorunda kalıyorlar. Köyde aracı olan bazı vatandaşlar sıkıntı yaşamazken, aracı olmayanların toplu taşıma araçlarından yaralanabilmeleri için, ana yola kadar yürümeleri gerekiyor.
Yıllardır bu sorunu yaşadıklarını söyleyen köy halkı, Belediye’nin hiç bir şey yapmadığından yakındılar. “Seçim zamanı gelip oy istemesini biliyorlar. Şimdi de gelip bu halimizi görsünler. Her seferinde bize söz verip yapacağız diyorlar. Ancak hiçbir hizmeti doğru dürüst köyümüze getirmediler” diyen köy halkı, artık kandırılmak istemiyor.

Mezarlığı gömdüler

Seçim sürecinde hizmet sözü alan Deliklikaya köyü sakinleri, “Bize gelen hizmet, boş bir zabıta irtibat kulübesi oldu. Seçim zamanında ara sokakları asfalt yapacağız dediler, sadece çakıl döküp bıraktılar. Köyümüzde çöpten geçilmiyor” şikayetinde bulundular.
Etrafına hafriyat dökülen mezarlığın da çukurda kalmasından yakınan köylü, “Bir yıl içerisinde mezarlık gömüldü. Hafriyatı buraya döken firma, durum fark edilmesin diye göstermelik bir düzeltme yaptı, hafriyatın üstüne de göstermelik bir basket bol sahasını kurdular. Bize saygı duymuyorlarsa bari ölülerimize saygı göstersinler. Köyümüze bir daha hafriyat dökülmesini kesinlikle istemiyoruz” dedi.

Araştırma Haber :Salih Sütlan

7 YORUMLAR

  1. nedense hep aynı konular bu kadar kötü bir yer olamaz köyden şehire gitmemiz gerekırken köyden köye geldik buda bizim kaderimiz diyelim acı olan nevar biliyonuzmu hayatımız hep çıle çekmekle geçiyor bukadar yıldır burdayım hiç bir hizmet göremedim çünkü göremeyız belkıde ölünce belkıde ölüm çagında onu allh bilsin!dediki bizler kurtulduk sevindik nedenmı mahalle olmamıza sevindik ama yolumuz olucak parkımız olacak alt yapımız olacak diye çok ama çoooook sevinmıştik ozamanda seçimler yaklaşırken gelen başkan adayları meger bir çuval yalanlar geliyomuş nerden bileyız vasiyetler o sözler varya hanı tatlı dil yılanı deliginde çıkarırya onun gibi şeyler cahildik anlıyamadık seçimler bitti ne gelen var nede derdimizi anlıyan biri !yıne beklemeye kaldık hanı balık sudan çıkarya çırpınır çırpınır ya buda onun gibi bir şey BİZİM ARTIK KARNIMIZ TOK YEMEZLER KARDEŞİM YEMEZLER !bizim çocuklarımız boklu sularda oynarken sağolsun bizim vekıllerimiz belediye başkanlarımız avrupada dama oynamaya gidiyorlar utanın gelin bizim şu halımızı ?BU YAZIMI İNŞALH BİR DUYARLI İNSANLAR ÇIKARDA BİR ŞEYLER YAZARLAR?

  2. degerlı buyuklerımız sız koltuk keyfı yaparken bu halk sorunlarla bogusuyo yol yapıldı sevıncımız yarım kalmasın alt yapı ımar ve butun sorunların hal olmasını ıstıyoruz butun ınsan pıslıgı (hayvan degıl ız astık kendımızı )ustumuze akıyo alt yapı yok 3 km lık yol ulasım olmadıgından yurumek zorunda kalınıyo koyun ne olacagı zaten mechul ….. sızden tek ıstegımız hızmete ac olan bu koye gereklı yardımları yapmanızdır tşkler…

  3. Deliklikaya Arnavut köye 15 Bahçeşehire ise 3 KM mesafede,neden Bahçeşehire bağlanmadı İDARİ olarak Arnavutköye bağlandı bunu anlamış değilim.Bu köye bilinçli hizmet engeli var kanısındayım(en azında şu anda öyle.Delikli kayalılara tavsiyem top yekun duruşlar göstermelisiniz ve idari şeklinizi modern Bahçeşehire bağlanarak değiştirmelisiniz.Nasıl olur köyde referandum da yarısının bir fazlası istekle ve içişleri bakanlığının onayı ile olur.emsal durum yurt genelinde çok çok var.

  4. Deliklikayalı kardeşlerim 1996-2006 yılları arasında deliklikayada yaşadığım için oranın sorunlarından bende haberdarım.En başında insanca yaşamak herkesin hakkıdır,bünyesinde yoksul anadolu insanı barındıran böyle bir yerleşim alanında yol,su elektrik gibi bazı temel ihtiyaçların alt yapısı geçekten eksiktir.Bu sene OY İSTEMEYE gelirlerken köyümüzün sorunlarını halletmiş bir şekilde gelsinler…

  5. ALT YAPI YAPTIĞINI SANAN ARNAVUTKÖYE SESLENİYORUM..
    BEN ELİME KÜREK ALSAM SİZDEN DAHA HIZLI ALT YAPI YAPARIM..

    DELİKLİKAYA İLE İLGİLENME .. DELİKLİKAYAYI ŞEHİRLEŞTİR..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -