Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerDursunköy'de 2.7 milyon metrekare alan imara açıldı

Dursunköy’de 2.7 milyon metrekare alan imara açıldı

Arnavutköy Dursunköy’deki 2 milyon 796 bin 584 metrekarelik alan için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı değiştirdi ve yeni 5 binlik imar planları hazırlandı ve askıya çıkarıldı.

Plan değişikliğine ilişkin hazırlanan raporda, İstanbul Havalimanı, Kanal İstanbul, 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ve hızlı tren projelerinin mevcut Çevre Düzeni Planı’nı yetersiz kılması nedeni ile plan değişikliğinin zorunlu hale geldiği kaydedildi. Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde yapılan “mega projelerin” ilçe gelişimni doğrudan etkilediği ve bunun da göz önünde bulundurularak yeni planın hazırlandığı vurgulandı.

KANAL İSTANBUL ve OTOBANIN KIYISINDA

Surunsköy’de imara açılacak alanın “Mega projelere” mesafesi

Henüz proje çalışmaları devam eden Kanal İstanbul ile eş zamanlı yürütüldüğü ifade edilen “planlanan alanın” nüfusu, 18 bin 206 kişi olarak belirlendi. Kanal İstanbul’un hemen kısıyısında, Kuzey Marmara otoyolu’na 1.4 km; İstanbul Havalimanı’na ise 5 km mesafesi olan alanın 763 bin 983 metrekaresi “Gelişme Konut Alanı” oldu. Burada yapılacak konutların zemin ve bodrumlarında veya bağımsız bloklarla emsal alanını yüzde 10’unu aşmamak kaydıyla ticaret yapıları yapılabilecek. 552 bin 926 metrekarelik bölüm “ticaret ve konut alanı” olarak belirlendi. Bu alanda konut, AVM, rezidans, otel yapılabilecek. Alanın 37 bin 478 metrekaresi için de özel düzenleme yapılarak “ticaret, turizm, konut” fonksiyonlarını üçü birden verildi. Bu bölüme AVM, eğlence merkezi, otel ve moteller inşa edilecek.

% 92’si özel mülkiyet olan alanda, konutlar için emsal 0.75 olarak belirlendi.1 adet akaryakıt istasyonu 1 adet pazar yeri planlanan alanda; okul, hastane, cami, sosyal kültürel tesis, spor tesisleri, yeşil alan, park ve rekreasyon alanları da olacak ve bunlar 1/1000’lik planda işlenecek.

arnavutkoyden.com/Engin Akpınar

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -