Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerHadımköy Akkim Fabrikası'nda Petrol-İş'e üye işçiler işten mi atılıyor?

Hadımköy Akkim Fabrikası’nda Petrol-İş’e üye işçiler işten mi atılıyor?

Arnavutköy İlçesi Hadımköy’de bulunan Akkim Yapı Kimyasalları fabrikasında çalışan 20 işçi Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikasına üye olduğu için işten atıldı.

Fabrikada 1 aydır sendikalaşma çalışması yürüten işçiler, 500 işçinin çalıştığı fabrikada 270’e yakın işçinin Petrol-İş’e üye olduğunu aktardı. Fabrikada üretim ise devam etti.

Hafta başında işten çıkarılan 20 işçinin fabrikada sendikalaşmada öncü kişiler olduğu ve bu nedenle işten çıkarıldığı iddia edilirken, Akkim işten çıkarılmaların “küçülme” nedeni ile yapıldığını duyurdu.

Fabrikada çalışan işçiler ise bu durum karşısında “iş yavaşlatma ve toplantılara katılmama” eylemi yaparak işten çıkarılan arkadaşlarının işe iadesini talep ediyorlar.

POLİS VE TOMA FABRİKADA

İşçiler, fabrika önünde “Sendika tanınsın” ve “İşten atılanlar geri alınsın” talepleriyle direnişe devam ederken alana Polis ve TOMA geldi. Fabrika içinde işçilerin istifa baskısı altında çalıştığını aktaran işçiler buna rağmen istifaların olmadığını ifade etti.

Bu konuda görüş bildiren bazı işçiler tarafından, fabrikada usta başları ve amirlerin sendika üyeliğinden istifa eden işçilere 2 bin lira ve bir maaş ikramiye teklif ettiği ve işten atmakla tehdit ettikleri iddia edildi.

PETROL-İŞ’TEN ARNAVUTKÖY BELEDİYE BAŞKANI VE KAYMAKAMI’NA ZİYARET

Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, gün içinde Arnavutköy Kaymakamı Fikret Dayıoğlu ve Belediye Başkanı A.Haşim Baltacı ile konu ile ilgili görüşmeler yaparak işçiler için destek istedi.

Petrol-iş tarafından yapılan açıklamada ise şunlar denildi:

“İstanbul Arnavutköy’de kurulu bulunan Akkim Yapı Kimyasalları A.Ş.’de yüzlerce kimya işçisi, sendikalı olma iradesi ve kararlılığını göstererek Petrol-İş’te örgütlenmeye karar vermiştir. Bu doğrultuda Akkim işçisi, yasal ve Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olmuştur.

Petrol-İş Trakya Şubesi tarafından yürütülen örgütlenme çalışmasından ve Akkim işçisinin bu iradesinden rahatsızlık duyan işveren, işçi düşmanı yüzünü göstermiş ve sendikalaşmada 20 öncü işçi arkadaşımızı işten çıkarmıştır.

Akkim işvereni, baskı ve tehditlerle işçilerin örgütlenme iradesine ipotek koymaya ve işten çıkarmalarla sendikalaşma sürecini engellemeye çalışmaktadır.

Sadece sendikaya üye oldukları için 20 arkadaşımızın haftabaşında işten çıkarılmasını şiddetle kınıyor, işvereni işçi ve sendika düşmanı tutumundan vazgeçmeye çağırıyoruz!

İşçilerin sendikaya üye olma hakkı, hem Anayasa hem de yasalar çerçevesinde güvenceye alınmış en temel haklardan birisidir. Akkim işvereni, bu hakkı engellemeye çalışarak yasaları ihlal etmekte ve Anayasayı açıkça çiğnemektedir.”

arnavutkoyden.com/Engin Akpınar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -