Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerKaradenizliler Bir Çatı Altına Toplanıyor

Karadenizliler Bir Çatı Altına Toplanıyor

Arnavutköy’de 18 İlin Karadeniz dernekleri bir araya gelerek Arnavutköy Karadenizliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ARKADER) kuruldu. Derneğin Başkanlığına Trabzonlular Dernek Başkanı Mustafa Şahin getirildi.

Geçtiğimiz günlerde Ordulular Derneğinde bir araya gelen Arkader yönetim kurulu üyeleri yapılacak çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulundular. ARKADER Başkanı Mustafa Şahin kısa bir açıklama yaparak, “Derneğimizin amacı Arnavutköy genelindeki tüm Karadenizlileri bir araya toplayıp bölge genelinde birliği sağlamak ve yardımlaşmayı ön plana çıkararak gelişen Arnavutköy’ümüzde hemşerilerimizle birlikte olmaktır” dedi. ARKADER Sekreteri Ertuğrul Tama ise, “Dernekler arasında bir diyalog eksikliğini gördük. Mesela Trabzonlular Dernek binasının yanında Samsunlular Derneği var ve biz birbirimizi doğru düzgün tanımıyoruz. Ve dedik ki Karadenizliler olarak bir çatı altında toplanalım aynı dili konuşan aynı yemeklerden tat alan aynı müziği dinleyen insanlar olarak bir araya gelmek istedik. Arnavutköy’de yeni bir şehir kuruluyor. Biz de nüfusu her geçen gün artan Arnavutköy’de Karadenizlileri bir araya nasıl getiririz diye düşünürken böyle bir görüş ortaya çıktı” diye konuştu. Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Gelbulak da derneğin diğer bir amacının gençlere eğitim konusunda yardımcı olmak olduğunu vurguladı.

Dernek Arnavutköy’e katkı sunacak

Yönetim Kurulu Üyesi Av. Rıdvan Bulut sivil toplum örgütlerinin amacının bir arada olmak olduğunu ifade ederek, “Derneklerin kuruluş amacı zaten bağlı oldukları üyeler olarak hemşerileri veya bölgesinde faaliyette bulunduğu bölgeye katkı sunmaktır. Bu her sivil toplum örgütünde olduğu gibi bu derneğinde temelinde bu var. Öncelikle üyeler yani Arnavutköy’de yaşayan hemşerilerimizin ve Arnavutköy’ün lehine ne yapılabilir sorusuna cevap aramaktır. O nokta da ortak aklı devreye sokmak ve lehe olan ve ortak aklın getirisi olan ürünü olan projelerin bir an önce hayata geçirilmesini sağlamak gerekmektedir. Zaten sivil toplum örgütlerinin kuruluşlarının temel felsefesi budur. Derneğimizin amacı da bölgemiz gelişiyor, büyüyor bizler yani Karadenizliler olarak bölgemize ne yapabiliriz nasıl katkı sunabiliriz diye bir araya geldik” diyerek Arnavutköy’e lehine hizmet edeceklerini belirtti. Mali işlerden sorumlu Mustafa Çakmak ise derneğimizin bir diğer kuruluş amacının Karadeniz kültürünü yaşatmak ve Arnavutköy’deki Karadenizlilerin birlik ve beraberliklerinin pekiştirmek olduğunu ifade etti.

Karadeniz kültürü yaşatılacak

ARKADER Başkan Yardımcısı Zekeriya Yılmaz derneğin Karadenizlileri bir arada toplayarak kaynaşmayı sağlayacağına inandığını belirterek, “Karadenizlilerin birbirinden haberdar olması birbirinin bir derdi sıkıntısı olduğu zaman birbirinin yanında bulunmasını istediğimiz için böyle bir oluşum yaptık. İnşallah hayırlı olur” dedi. ARKADER Yönetim Kurulu Üyesi Haydar Eroğlu ise Arnavutköy’de zaten birbirimizi tanıyorduk ama samimiyetimiz olmuyordu. İnşallah bu dernek sayesinde daha iyi birbirimizi tanıyacağız. Tanımadığımız hemşerilerimizi de derneğimiz sayesinde tanıma fırsatı bulacağız. ARKADER Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çeçen, “Gelişmekte olan bölgemizde bu derneğin büyük katkılar sunacağına inanıyorum. Herkesin kendi kültürü ve bilgisi mesleki tecrübesinin bu dernekte katkısı olacağına inanıyorum. İnşallah başarılı oluruz” ifadelerini kullandı.

ARKADER Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor. Başkan Mustafa Şahin, Başkan Yardımcıları Nural Parlak, Zekeriya Yılmaz, Sekreter Ertuğrul Tama, Sayman Abdullah Er, Vezne Mustafa Çakmak, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Aktaş, Halil Demir, Av. Rıdvan Bulut, Selçuk Albayrak, Mustafa Çeçen, Ömer Gelbulas, Ali Usta, Sail Çınar, Sadettin Korkmaz, Mustafa Gül, Haydar Eroğlu, Mustafa Yatı, Yaşar Eşit, İbrahim Sirkeci ve Fetih Özarıcı’dan oluştu.

Haber: arnavutkoyden.com / Zafer Kara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -