Ana SayfaArnavutköy'den HaberlerKurulacak İki Şehir ve Arnavutköy'de Emlak Rantı

Kurulacak İki Şehir ve Arnavutköy’de Emlak Rantı

İstanbul’a kurulacağı bugünlerde açıklanan iki şehirden Avrupa yakasında olanın Arnavutköy İlçesi’ni de kapsayacağı konuşulurken, uzun zamandır dillendirilen emlak rantı nasıl bir boyut kazanacak?

Uzun zaman imarı kapalı olan Arnavutköy’de yerli arazi sahiplerine ait arsa ve tarlaların bir kısmının bu dönemde yatırım amacıyla toplu olarak  satın alındığı biliniyor ;şu durumda söylemler gerçekleştiğinde ortaya Arnavutköy halkı için nasıl bir tablo çıkacağı aslında vatandaşı daha da ilglilendiriyor.

Basında ise bu konu artık daha detayla ele alınmaya başlandı.

Yeniköy ile ilgili yapılan bir haber şöyle:

 

YENİKÖY DEĞERLENİYOR

Bölge sakinlerinin gözleri  yeni şehir için gelecek iş makinelerinde. 2 bin 100 nüfuslu, 600 haneli ve 38 kilometrekare büyüklüğündeki Yeniköy sakinleri ellerindeki arazilerin değerlendiğini söyleyip yeni şehir için çalışmaların başlayacağı güne kadar arazilerini kimseye satmayı düşünmüyorlar. Köylüler aynı zamanda taş ocaklarından projede yer alan büyük limana kadar olan 5-6 kilometrelik kıyı şeridinin de sahipleri konumundalar.

‘ÖNCE ECEVİT SÖYLEMİŞTİ’

66 yaşındaki emekli Sedat Akunsu 15 yıldır Karaburun-Yeniköy civarında yeni bir şehir kurulacağına dair iddiaları duyduğunu söylüyor. İlk kez eski Başbakanlardan Bülent Ecevit tarafından projenin dile getirildiğini belirtiyor. Akunsu, “15 yıldır bu projeyi ilk kez ciddiye alıyorum ve elimdeki araziyi kepçeler toprağı kazmaya başlayıncaya kadar satmayı düşünmüyorum” diyor.

75 yaşındaki Demir Demircan da elindeki araziyi satmayı düşünmeyenlerden: “Bölge eskiden tamamıyla bu köylünün arazisiydi. Zamanında ucuza bu arazileri sattık. Zaten 3-4 güne kadar arazi satın almak isteyen bu köye akmaya başlar” diyor. Arnavutköy’deki Sevigen Emlak’ın sahibi İbrahim Sevigen Yeniköylülern elinde en fazla 100 dönüm arazi kaldığını söylüyor. 20 yıldır koruma alanı olan bölgedeki arazilerin 1,5 yıl öncesine kadar değerli olmadığını söyleyen Sevigen “Projenin olumlu etkileri uzun sürer”diyor.-kaynak :vatangazetesi-

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -