Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet HaberlerTarihi baruthane ve su bendi ilgi bekliyor

Tarihi baruthane ve su bendi ilgi bekliyor

II. Mahmut döneminde 1826 – 1828 yılları arasında barut üretimi için inşa edilen baruthane binası ve tarihi su bendi sahip çıkılmaz ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

II. Mahmut döneminde 1826 – 1828 yılları arasında barut üretimi için inşa edilen baruthane binası ve tarihi su bendi sahip çıkılmaz ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Arnavutköy sınırları içinde yer alan Hacımaşlı Köyü bölgesinde bulunan ve II Mahmut (1826-1828) zamanında yapılan tarihi baruthane ve su bendi ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.  2. Mahmut zamanında ‘Baruthane Nazırı’ olarak bilinen Mehmet Şerif Efendi’nin talebiyle Küçükçekmece Gölü’nün kuzeyinde 1796 yılında inşasına başlanan Azatlı Baruthanesi o dönem birçok mahkûmunun da azad edilmesine vesile olmuş. Baruthane’ye su temini için yaptırılan tarihi bent ise Şamlar Köyü’nün kuzeyinde Sazlıdere Barajı’nın en büyük kollarından olan Şamlar Deresi üzerine yapılmış.

Tarihi baruthane su bendi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya

Bölgeye traktör ile 1 saatlik yolculuk sonrasında ulaştığımızda karşılaştığımız manzaranın oldukça hüzün verici olduğunu söylemek mümkün. Bugün Arnavutköy ilçesinin sınırları içinde yer alan Hacımaşlı Köyü’ne bağlı tarihi su bendi adeta kaderine terk edilmiş durumda. Hacımaşlı Köyü sakinleri tarafından define avcılarından korunmaya çalışılan bu tarihi bent bu günlerde yıkılma tehlikesi içinde. Bölgeyi bizimle beraber gezen Arnavutköy Hacımaşlı Köy Muhtarı Hayri Pekçetin bu tarihi değerin korunması için yetkililerdenilgi beklediklerini söyledi.

Definecilerin uğrak yeri olmuş

Bend ve baruthane bölgesini definecilerden korumak için köylülerle beraber mücadele ettiklerini söyleyen Pekçetin; “Bu tarihi bendin nasıl yağmalandığını ve nasıl yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ancak bizler biliyoruz. Eminim ki birçok insan ve tarihçilerimiz burada bu tarihi bendin olduğunu bile bilmiyordur. Biz Hacımaşlı Köyü sakinleri olarak defalarca burada yapılan define kazılarına müdahalede bulunduk. Ancak bu şekilde yeterli bir müdahale yapmamız mümkün değil. Çünkü buranın ne yolu var, ne de kolay kolay buraya inilip çıkılabiliyor. Bugüne kadar hiçbir yetkili hiçbir araştırmacı buraya gelip bu durumdan haberdar olmadı. Yetkililerimizden buraya sahip çıkılmasını istiyoruz” dedi.

Tarihi Baruthane sular altında

Osmanlı ordusuna barut üretimi için yapılan bu tarihi baruthane ve su bendi günümüze kadar ulaşmış. Azatlı Baruthanesi olarak bilinen bu baruthanenin büyük bölümü sular altında kalsa da bir kısmı hala varlığını korumaya devam ediyor. Günümüze kadar ulaşan Azatlı Baruthanesi tarihe meydan okusa da hiçbir yetkilinin bu durumla ilgilenmemesi işin diğer bir acı yönü.

Belediye: İvedilikle ilgileneceğiz

Kültür Bakanlığı, Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu ve İBB’nin bu duruma bir an önce müdahale etmesini isteyen bölge sakinleri ve Muhtar Hayri Pekçetin bendin korunması için gerekli çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Arnavutköy Belediye yetkilileri ise tarihi bentten haberlerinin olmadıklarını ancak konuyla ilgili kapsamlı çalışma yapacaklarını ifade etti.

arnavutkoyden.com/SALİH SÜTLAN

1 Yorum

  1. Belediye Yetkililerinin Bentten haberleri olmamaları çok büyük bir kusur. Muhafazakar olduğunu söyleyenler için ise kabul edilemez bir ayıptır. Değerlerimiz yok oluyor .Haberleri yok.Bu nasıl bir ülke ,bu nasıl bir yönetim.Çilingir köyü altında iski yolu diye tabir edilen yolda, araç muayene tarafından giriş yapıldığında 500 metre içinde solda kemeri kalmış bir çeşme var. Atalarımızdan kalan değerleri koruyamazsak. Tarihe saygımız yoksa,şimdiden batı kültürüne teslim edilmiş kuşaklar bunun hiç peşine düşmeyecekler.Halkın zaten umurunda değil. Halk düşmüş karnını doyurmanın yaşamanın peşine ne tarih bilinçi var ne de tarih sevgisi.Tüketim Bilinçi üst düzeye çıkarılmış.Kredi kartlarına mahküm edilmiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Türkanlar
- Advertisment -