8.5 C
İstanbul
9 Mayıs ,Pazar, 2021
Ana SayfaDiğerArnavutköyden Manşet HaberlerTorba yasada 3.Köprü için kamulaştırma maddesi de var

Torba yasada 3.Köprü için kamulaştırma maddesi de var

AK Parti’li milletvekillerinin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri süren “Torba Yasa Tasarısı”na eklenmek üzere hazırladığı önergelere göre vatandaşlara ait mülklere, kamu yararı kapsamında köprü, otoyol ve benzeri yapılar yapılması halinde kamulaştırılmış sayılacak. Vatandaş önerilen fiyatı kabul etmek zorunda kalacak, dava açamayacak.

Özellikle projelerle yıldızı parlayan Arnavutköy’de yatırım yapan ve hisseli tarla alanları yakından ilgilendiren bu madde yasalaşırsa arazi üzerinden ulaşım hattı geçmesi durumunda olası bir kamulaştırmaya karşı itiraz hakkı olmayacak.

Torba Yasa Tasarısı’nda Köprü için kamulaştırma hakkı olarak yorumlanan maddenin tamamı şu şekilde:

Maliklerinin, mülkiyet hakkının kullanılmasının engellenmemesi, can ve mal güvenliği bakımından risk oluşturmaması kaydıyla, kamulaştırma veya kamulaştırma yoluyla irtifak hakkı tesisi işlemi yapılmaksızın kamu yararı kararına dayalı olarak taşınmazların üzerinde veya altında teleferik ve benzeri ulaşım hatları ile her türlü köprü, metro ve benzeri raylı taşıma sistemleri yapılabilecek.
Kamulaştırma Kanunu kapsamı uyarınca satın alınan veya trampa edilen taşınmaz mal, kaynak veya irtifak hakkı, sahibinden kamulaştırma yolu ile alınmış sayılır ve bu şekilde yapılan kamulaştırmaya veya bedeline karşı itiraz davaları açılamamasının yanında bunlar hakkında sonradan herhangi hak veya tazminat talebinde bulunulamayacak ve dava açılamayacak.

(haberdemi.com)

- Advertisment -